Merelinna suvelõpulegend

© Tiina Kõrtsini / Õhtuleht

MADIS AESMA

18. OKTOOBER 2023

“Ma olen palju kordi mõelnud, kas Valge Daam on olemas või on see ainult müüt,” küsis meile saadetud lugejaküsimuses kaheksa-aastane Georg.

Me pöördusime Georgi arupärimisega Haapsalu linnuse muuseumi poole, kuivõrd Valge Daamiga seotud legend on ju otseselt seotud selle paigaga.

„Muidugi on Valge Daam olemas,“ kinnitab Jaak Mäll, Haapsalu linnuse muuseumi juhataja. „Ta ilmub Haap­salu toomkiriku kabeli lõuna­poolsele aknale iga aasta augustis täiskuu ajal. Kabelisse paistev kuu­valgus peegeldub seinalt lõuna­poolse akna klaasidele ja sinna tekib ähmaste piirjoontega inimese­sarnane valguslaik. Kui taevas on pilves, ei ilmuta end ka Valge Daam. Sellel aastal oli Haapsalu linnuses Valget Daami näha 1. ja 2. septembril kella 11 ja 12 vahel õhtul.“

Vastus puudutab valgus­nähtust. Aluseks olevast legendist on mitu versiooni, kuid lugu on järgmine (viitame lehele valgedaam.ee). Keskajal, mil piirkonda valitses Saare-Lääne piiskop, pidid toom­härrad seaduse järgi kasinalt elama ja linnusesse ei tohtinud astuda ühegi naisterahva jalg. Ühe toom­härra ja eestlasest tütarlapse (mõne üles­tähenduse järgi rootslanna) vahel puhkes aga armulugu. Toomhärra, kes armastatust lahus olla ei suutnud, tõi tütarlapse poisteriietes kiriku­koori lauljaks. Kui pettus avalikuks tuli, karistati piiskopliku nõukogu otsusega armastajaid karmilt: toom­­härra heideti vangikongi näljasurma, tütarlapsele anti tükk leiba ja kruus vett ja ta müüriti elusalt poolelioleva ristimiskambri seina sisse. Legendi järgi ongi Valge Daam tema hing, mis ristimiskabeli aknal oma armastatut leinab. Legendi on kirja pannud 19. sajandil Haapsalus õpetaja ja kooliinspektorina tegutsenud Carl Russwurm, nagu on kirjutanud Lääne Elu, kuid Russ­wurm ei maini sel viisil Valget Daami. Küll aga sissemüüritud naisterahvast.

2006. aasta Eesti Päevalehes kirjutas Anneli Aken, et 16. sajandist pärineb samuti Haapsalut puudutav kummitusnaise kirjeldus – see on Brandenburgi markkrahvi Wilhelmi kojaülema Meineke von Schierstedti kirjast Preisi hertsog Albrechtile (Wilhelmi vennale), mis üldiselt räägib Liivimaa poliitilisest olu­korrast. Selles jutustab kojaülem, et Wilhelm olevat Haapsalu katedraalis olles näinud jubedat punase sametiga palistatud valges rüüs naisekuju. Mees arvanud selle olevat kuradi.

Kokkuvõttes eksis­teerib Valge Daam valgusnähtusena, ent jutt temast on ilus (kole) legend.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress