Kas kaugete tähtede ümber tiirlevaid planeete on üldse võimalik otse pildistada?
© N. Risinger / M. Kornmesser/ESO
MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS MATTHIESEN
1. MAI 2022
Ainult kõige suuremad teleskoobid suudavad pildistada planeete, mis tiirlevad mõne teise tähe, mitte Päikese ümber. Neid planeete, mis asuvad Päikesesüsteemist väljaspool, nimetatakse eksoplaneetideks. Isegi kõige lähemad neist on siiski paljude triljonite kilomeetrite kaugusel ning nende nõrka valgust on ülikeeruline kaamerale jäädvustada. Planeedid ise ei kiirga valgust, vaid peegeldavad veidi oma tähe oma. Selleks, et neid oleks võimalik pildistada, peavad need olema suuremad kui Päikesesüsteemi suurim planeet Jupiter. Samal ajal ei tohi need oma tähele liiga lähedal olla, sest muidu ei eristu neilt peegelduv valgus tähe enda tugevast valgusest.
2004. aastal õnnestus astronoomidel Tšiilis asuva Eriti Suure Teleskoobiga (ELT) pildistada otse üht eksoplaneeti, mis tiirleb ümber pruuni kääbuse 2M1207. See planeet on Jupiterist viis korda suurem ning selle kaugus oma tähest on 55 korda suurem kui Maa ja Päikese vahemaa. Astronoomid loodavad, et saavad kahe uue suure teleskoobiga teha eksoplaneetidest rohkem ja paremaid pilte. Kosmoseteleskoop James Webb startis 2021. aasta detsembris, Euroopa Eriti Suurt Teleskoopi (E-ELT) ehitatakse praegu ühele Tšiili mäetipule. Plaanide kohaselt saab teleskoop valmis 2025. aastal.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud