Kas aju võib tõesti nakatuda seentega?

Pärast seda, kui nägin sarja „Viimased meie hulgast“, pean ma küsima, kas seened võivad rünnata meie aju ning panna alguse pandeemiale. On see võimalik? Mis siis juhtuks?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

14. OKTOOBBER 2023

Sarjas „Viimased meie hulgast“ (ja ka videomängus, millel see põhineb) kujutatavad aju nakatavad seened ei ole päris tühja koha pealt välja mõeldud. Näiteks seen Ophiocordyceps unilateralis võtab üle sipelgate närvisüsteemi, sunnib neid pesast lahkuma ja puu otsa ronima. Seal sipelgas sureb, seen kasvab putuka kehast välja ja asub eoseid levitama.

Erinevalt sipelgatest on inimaju seente eest hästi kaitstud tänu vere-aju barjäärile. Sellest barjäärist võivad läbi lipsata üksikud seeneliigid, näiteks perekonna Cryptococcus pärmseened, mis kasutavad Trooja hobusena meie immuunrakke. Ajju sattunud seen võib põhjustada ajupõletiku. Suremus sõltub ka sellest, kui kiiresti inimene ravi saab ja kas tema immuunsüsteem on vanuse või mõne haiguse tõttu nõrgenenud.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress