Kaelkirjaku eellasel arenes pikk kael külgelöömise eesmärgil

Hiinast leitud kivistis võib lahendada kaelkirjaku pika kaela väljakujunemisega seotud müsteeriumi. Selgub, et sellist arengut vedasid isasloomad, kelle eesmärk oli võita emaste poolehoid. Mahlaste, kõrgel asuvate puulehtede kätte saamine oli boonus.

© Y. Wang and X. Guo

NANNA VIUM

1. DETSEMBER 2022

Küsimus, kuidas kaelkirjak sai oma pika kaela, on juba pikka aega pannud pead murdma väga paljusid teadlasi. Alates Charles Darwini aegadest on olnud valitsev teooria, et kaelkirjakul arenes pikk kael kõrgelt puude otsast toidu kätte saamiseks. Darwini ideega on aga kaua võistelnud arvamus, et looma kael on pikaks veninud hoopis emaste soosin­gu pärast võidelnud isaste tõttu.

See, et isased kaelkirjakud kaklevad emaste pärast, on muidugi tavaline. Sel puhul viibutavad nad oma kahe–kolmemeetrist kaela üksteise poole ning pealael olevate karvaste sarvedega võivad nad üksteisele tekitada tõsiseid vigastusi. Mida pikem kael, seda suurema jõuga saab pead vastu vastast lajatada ning seda suurem on võimalus tollele viga teha.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress