„Juuraajastu Park“: vaata filmi ja lase teadmistel särada!

Kas sa teadsid, et „Juuraajastu pargi“ ajajoon ei ole päris täpne? Kas sa olid kursis, et täpselt samamoodi nagu filmis on teadlased päriselt leidnud merevaigutükikesest dinosauruse verd? Kogusime siia fakte, millega saad 2023. aastal 30. sünnipäeva tähistanud filmi vaadates oma sõpru ahhetama panna (või närvi ajada).

© Shutterstock

CHRISTIAN AMMITZBOLL JUUL

29. AUGUST 2023

00:00:00
Velotsiraptor oli niisama ohtlik kui naabri koer

Filmi algus: velotsiraptor tuleb puurist välja ja ründab meest. Keegi ei suuda hirmu­äratavat kahejalgset röövdinosaurust peatada. Dramaatiline värk! Kas avastseenis toimuv vastab ka sellele, mida me tegelikult selle looma kohta teame? Mitte päris. Selle sauruseperekonna loomad kaalusid 15–20 kilogrammi ehk vähem kui kuldne retriiver. Samuti ei suutnud velotsiraptor saakloomi küünistega lõhki rebida nagu filmis. Nii et ilmselt oli ta sama ohutu (kuigi mitte nii ülevoolavalt sõbralik) nagu su naabri retriiver.

00:03:28
Päriselu teadlased on leidnud dinosauruse verd

Järgmises stseenis leiavad kaevurid merevaiku, mille tükikesse on just kui ajakapslisse kinni jäänud miljoneid aastaid tagasi elanud sääsk, kelle kõhus on dinosauruse verd. Päriselus pole niisugust juhtumit olnud. Tõsi küll, verd täis sääse on teadlased merevaigust leidnud, kuid see putukas elas dinosauruste ajastust palju hiljem. Dinosauruse verd on leitud 99 miljonit aastat vanast puugist, kes oli samamoodi nagu

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli