Kui Johann Gutenberg 1450. aastal trükipressi leiutas, polnud ta sugugi esimene. Hiinlased olid mitusada aastat varem leiutanud meetodid raamatute trükkimiseks. Sellegipoolest sai selle leiutise eest au ja kuulsuse endale Gutenberg, mitte Hiina käsitöölised.
© Shutterstock
JEPPE KYHNE KNUDSEN
29. SEPTEMBER 2023
Raamatud on 15. sajandi Euroopas tõeline luksuskaup. Ainult varakaimatel ühiskonnaliikmetel – kuningal, krahvil või kröösusena jõukal kaupmehel – on ehk kodus raamaturiiul. Lihtne kingsepp või maamats võib sellest pelgalt und näha, kui ta niisugust asja üleüldse kujutledagi oskab. Üksainus raamat, mis rikka inimese riiulis seisab, maksab terve tavakodaniku aastapalga.
Pärast seda, kui Johann Gutenberg 1450. aastal trükipressi leiutab, muutub siiski kõik. Raamatute hinnad kukuvad kolinal. Vähe sellest, lugema hakkab palju rohkem inimesi. See ei meeldi sugugi kõigile. Uued ideed, teadmised ja võimulolijate vastu suunatud kriitika levivad raamatute kaudu kulutulena ning tasapisi muudab see kogu Euroopa saatust.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud