Johann Gutenbergi trükipressi esivanem vajus unustusse

Kui Johann Gutenberg 1450. aastal trükipressi leiutas, polnud ta sugugi esimene. Hiinlased olid mitusada aastat varem leiutanud meetodid raamatute trükkimiseks. Sellegipoolest sai selle leiutise eest au ja kuulsuse endale Gutenberg, mitte Hiina käsitöölised.

© Shutterstock

JEPPE KYHNE KNUDSEN

29. SEPTEMBER 2023

Raamatud on 15. sajandi Euroopas tõeline luksuskaup. Ainult varakaimatel ühiskonnaliikmetel – kuningal, krahvil või kröösusena jõukal kaupmehel – on ehk kodus raamaturiiul. Lihtne kingsepp või maamats võib sellest pelgalt und näha, kui ta niisugust asja üleüldse kujutledagi oskab. Üks­ainus raamat, mis rikka inimese riiulis seisab, maksab terve tavakodaniku aastapalga.

Pärast seda, kui Johann Gutenberg 1450. aastal trükipressi leiutab, muutub siiski kõik. Raamatute hinnad kukuvad kolinal. Vähe sellest, lugema hakkab palju rohkem inimesi. See ei meeldi sugugi kõigile. Uued ideed, teadmised ja võimul­olijate vastu suunatud kriitika levivad raamatute kaudu kulutulena ning tasapisi muudab see kogu Euroopa saatust.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress