Jäise kuu kõleda kaane all loksub veerikas ookean

Hoolimata tühjast jäisest pinnast on Jupiteri kuu Europa Päikese­süsteemis üks mõttekaim võimalik koht, kust otsida elu. Europa jääkaane all on meri, kus leidub rohkem vett kui Maa ookeanides kokku. Kosmoseaparaat Juno käis 2022. aasta septembri lõpus selle jäämaailma pinna lähedal.

© Shutterstock

MIKKEL MEISTER

1. JAANUAR 2023

Kujutle elutut, lõputut külmakõrbet. Su jalge all on kilomeetritepaksune jääkilp. Siin-seal on selles märgata sügavaid lõhesid, kust paiskuvad välja sadade kilomeetrite kõrgused geisrid. Sellel paigal pole atmosfääri, mis võimaldaks elusolendeil hingata, ning kusagil pole ühtegi märki taimedest, puudest, järvedest, ookeanidest või millestki muust sellisest, mida me seostame planeedil Maa eluga.

Säärane paik on täiesti olemas. Nii­sugused kalgid tingimused valitsevad Jupiteri kuul Europal. Üllatav on, et kui küsida, kas keegi täie mõistuse juures olev teadlane tahaks ehk sellest trööstitust külmapõrgust elu otsida, kostab astro­bioloogide suust kooris kindel „Jaa!“.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress