Hoolimata tühjast jäisest pinnast on Jupiteri kuu Europa Päikesesüsteemis üks mõttekaim võimalik koht, kust otsida elu. Europa jääkaane all on meri, kus leidub rohkem vett kui Maa ookeanides kokku. Kosmoseaparaat Juno käis 2022. aasta septembri lõpus selle jäämaailma pinna lähedal.
© Shutterstock
MIKKEL MEISTER
1. JAANUAR 2023
Kujutle elutut, lõputut külmakõrbet. Su jalge all on kilomeetritepaksune jääkilp. Siin-seal on selles märgata sügavaid lõhesid, kust paiskuvad välja sadade kilomeetrite kõrgused geisrid. Sellel paigal pole atmosfääri, mis võimaldaks elusolendeil hingata, ning kusagil pole ühtegi märki taimedest, puudest, järvedest, ookeanidest või millestki muust sellisest, mida me seostame planeedil Maa eluga.
Säärane paik on täiesti olemas. Niisugused kalgid tingimused valitsevad Jupiteri kuul Europal. Üllatav on, et kui küsida, kas keegi täie mõistuse juures olev teadlane tahaks ehk sellest trööstitust külmapõrgust elu otsida, kostab astrobioloogide suust kooris kindel „Jaa!“.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud