Jaapanis avati uus tuumareaktor, mis jäljendab Päikest

Tegu on eksperimentaalse tuumasünteesireaktoriga, mis argieluks tarvilikku voolu veel ei anna. Erinevalt tavalistest tuumajaamadest, kus energiat saadakse aatomituumi lõhustades, käib tuumasünteesi puhul asi vastupidi – selle reaktoris sunnitakse aatomituumad hoopis ühinema. Protsess on võrreldav sellega, mis toimub Päikese ja teiste tähtede sisemuses.

© AFP

MADIS AESMA

6. DETSEMBER 2023

Päikese südames ühinevad vesiniku aatomituumad heeliumi tuumadeks. Selle käigus vabaneb energia, mis soojuse ja valguse kujul Maale meieni jõuab. Tuumasüntees on Päikese sisemuses võimalik tänu ülikõrgele rõhule ja ülikõrgele temperatuurile. Niisuguseid tingimusi on Maa peal väga keeruline tehislikult saavutada. See on ka põhjus, miks tuumasünteesireaktorit maapealsetes oludes väga keeruline konstrueerida on. Katsetatud on siiski juba aastakümneid. Ka jaapanlaste ja euroliidu uus koostööreaktor nimega JT-60SA on eksperimentaalne. 

Tavalise tuumajaama puhul kasutatakse kütusena mõnd rasket isotoopi (see on elemendi aatomi selline versioon, millel on tuumas erinev arv neutroneid ja mis on seetõttu raskem kui elemendi tava-aatom), nagu nt radioaktiivne uraan-235. Tuumasünteesijaama puhul võib kasutada näiteks kaht vesinikutuuma, mis ühinevad heeliumituumaks, nagu Päikeseski.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress