Itaallaste kõrge suremuse koroonatõppe põhjustas neandertali geen

© Shutterstock. Neandertali mehe rekonstruktsioon muuseumis, loodud Belgiast leitud säilmete põhjal. Mees elas 40 000 aastat tagasi ehk neandertallaste lõpuajal.

MADIS AESMA

2. OKTOOBER 2023

Kui COVID-19 pandeemia kolm ja pool aastat tagasi kevadtalvel lahti läks, tuli Põhja-Itaaliast Bergamo provintsist iga päev koletuid uudiseid. Haigestunute suremus oli seal väga kõrge. Nüüd on uue teadustöö raames selgunud, et selle põhjus on vähemalt osaliselt 50 000 aasta taguses minevikus. 

Bergamost jõudsid 2020. aasta märtsis maailma uudistesaadetesse kaadrid sellest, kuidas sõjaväeveokid, kastid kirste täis, üksteise järel krematooriumi poole sõitsid. Mujal, kuhu pandeemia veel jõudnud ei olnud, kardeti, et küllap ootab sarnane jõletu saatus ootab ka neid, kuid päris nii hullusti asjad siiski ei läinud.

Bergamos suri umbes 6000 provintsi elanikku, mis tähendab, et 2020. aasta märtsis oli seal suremus 571 protsenti tavalisest. Surnukuurid ja krematooriumid olid täis, sõjaväekonvoid pidid lahkunuid kümnete kirstude kaupa kaugematesse Itaalia piirkondadesse vedama.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress