Parasiidid vajavad päästmist

Nad õgivad oma ohvri seestpoolt ära või sunnivad ta enesetappu tegema. Parasiidid on ühed looduse vihatumad tegelased, kes samas on toiduahelas täiesti asendamatud. Rahvusvaheline teadusprojekt loodab pisikesed nugilised väljasuremisest päästa.

© Shutterstock

JONAS GROSEN MELDAL

29. DETSEMBER 2023

Lõuna-California soiste rannikualade lähedal meres ujuvad imetillukesed inimese seemnerakke meenutavad vastsed, otsides peremeesorganisme. Kui mõni hammaskarbiliste seltsi kuuluv väike kalake peaks mööda ujuma, sööstavad vastsed kohe tema juurde ja tungivad välgukiirusel ta kehasse. Kala organismis liiguvad need vastsed edasi mööda veresooni ja närviteid, kuni jõuavad lõpuks ajju ja katavad selle tuhandete tsüstidega. Kala aju saab seeläbi justkui ümber programmeeritud, nii et ta käitumine muutub. Kala liigub üha sagedamini veepinna lähedale ja lööb seal lupsu. Seeläbi suureneb tõenäosus, et ta satub lainete kohal lenneldes varitseva röövlinnu roaks. Just seda kala ajus ümber programmeerinud parasiit loodabki: ta tahab oma munad muneda just linnu kehasse.

Kala aju kaaperdamine parasiidi poolt selleks, et rännata edasi linnu organismi, on ainult üks näide nugiliste surmavast, kuid teisalt ülimalt leidlikust käitumisest. Nugiliste ehk parasiitide käitumine võib küll mõnikord tunduda inimese vaatenurgast erakordselt ilge, kuid kuna nemadki on osake loodusest, mis on aina enam ohus, siis on nüüd suur rahvusvaheline teadlaste rühm ameeriklastega eesotsas välja töötanud parasiitide päästeplaani. Kaitsta tuleb nii kirjeldatud kalaajuparasiiti kui ka tuhandeid teisi liike. Kuigi maailm, kus parasiite üldse pole, võib esmapilgul tunduda meeldivana, siis tegelikult võivad nende liikide kadumisel olla Maa ökosüstemidele väga tõsised tagajärjed.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress