Metsaökosüsteemid on olulised looduspõhised abimehed kliimamuutuste ohjeldamisel. Samas ei saa kõik metsad täiel jõul kliimamuutusele vastu töötada, sest osas neist on vee- ja süsinikuringe inimmõju tõttu pärsitud.
© Shutterstock
MADIS AESMA
1. VEEBRUAR 2023
Bruno Montibelleri Tartu ülikoolis kaitstud doktoritööst selgub, kuidas inimtegevus metsade seisundit halvendab ja seega ka metsade ökoloogilisi funktsioone pärsib. „Palju räägitakse sellest, kuivõrd oluline on võimalikult palju metsa alles hoida. Mind huvitas rohkem see, milline on nende metsade kvaliteet ehk suutlikkus pakkuda olulisi ökosüsteemi teenuseid, seda eriti kliimamuutuste tingimustes,” rääkis doktoritöö autor.
Suures pildis polnud olukord veel kõige hullem. Sellegipoolest on oluline kahanenud ökoloogilise võimekusega metsadele tähelepanu pöörata, sest juba lähitulevikus võib olla selleks liiga hilja. Selliste metsade puhul tuleks leida viise ja meetodeid, kuidas nende aineringlust toetada ja tugevdada.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud