Inimtegevus kipub tõkestama metsade kasulikku mõju

Metsaökosüsteemid on olulised looduspõhised abimehed kliimamuutuste ohjeldamisel. Samas ei saa kõik metsad täiel jõul kliimamuutusele vastu töötada, sest osas neist on vee- ja süsinikuringe inimmõju tõttu pärsitud.

© Shutterstock

MADIS AESMA

1. VEEBRUAR 2023

Bruno Montibelleri Tartu ülikoolis kaitstud doktoritööst selgub, kuidas inimtegevus metsade seisundit halvendab ja seega ka metsade ökoloogilisi funktsioone pärsib. „Palju räägitakse sellest, kuivõrd oluline on võimalikult palju metsa alles hoida. Mind huvitas rohkem see, milline on nende metsade kvaliteet ehk suutlikkus pakkuda olulisi ökosüsteemi teenuseid, seda eriti kliimamuutuste tingimustes,” rääkis doktoritöö autor.

Suures pildis polnud olukord veel kõige hullem. Sellegipoolest on oluline kahanenud ökoloogilise võimekusega metsadele tähele­panu pöörata, sest juba lähitulevikus võib olla selleks liiga hilja. Selliste metsade puhul tuleks leida viise ja meetodeid, kuidas nende aine­ringlust toetada ja tugevdada.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress