Inimkond suri 900 000 aasta eest peaaegu välja

Värskes geeniuuringus ütlevad teadlased, et umbes 98,7 protsenti tänapäeva inimeste eellastest suri nn pudelikaelaperioodi jooksul välja. Võib ilmselt öelda, et eksisteerime tänapäeval tänu üsna napile vedamisele. 

© Shutterstock

MADIS AESMA

4. SEPTEMBER 2023

Teadusajakirjas Science avaldatud uuringu autorid on valdavalt Hiina teadlased. Nad on jõudnud järeldusele, et ammuse peaaegu-väljasuremise absoluutsel madalhetkel võis inimesi planeedil olla vaid 1280 isendit (ehk umbes sama palju kui Antslas on elanikke). Raske kujutleda, arvestades, et praegu on meid üle kaheksa miljardi. 
 
Kasutades uut meetodit nimega FitCoal, analüüsisid teadlased tänapäeva inimeste genoomi ja projitseerisid selle põhjal erinevate geneetiliste variatsioonide võimalikkust ajas tagasi minnes. Kasutati 3154 inimese geene kümnest Aafrika ja 40 väljastpoolt Aafrikat elutsevast rahvarühmast, ja niiviisi jõudsid teadlased järeldusele, et inimese arenguloos oli 900 000 aastat tagasi korralik kriis, mille käigus suur osa toonasest inimkonnast kadus.  
 
Vahemikus 930 000 – 813 000 aasta tagasi väldanud pudelikaela kestus oli umbes 117 000 aastat, ütlevad autorid, ja kõige inimvaesemal hetkel oli meie eellasi planeedil pisut alla 1300. See tähendab, et umbes 98,7 protsenti inimesi suri välja, mis omakorda suurendas ellujäänute seas inbriidingut ehk (suhteliselt) lähedaste sugulaste vahelist järglaste saamist. Seetõttu omakorda kadus oluline osa inimese geneetilisest variatsioonist. 

900 000 aastat tagasi oli põhiline inimliik planeedil Maa Homo erectus ehk püstine inimene. Umbes sellised nad välja nägid, pildil on Viini loodusloo muuseumis olev rekonstruktsioon. 

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Teadus jõuab postkastidesse iga kuu alguses. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Teaduse veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress