Inimkond suri 900 000 aasta eest peaaegu välja

Värskes geeniuuringus ütlevad teadlased, et umbes 98,7 protsenti tänapäeva inimeste eellastest suri nn pudelikaelaperioodi jooksul välja. Võib ilmselt öelda, et eksisteerime tänapäeval tänu üsna napile vedamisele. 

© Shutterstock

MADIS AESMA

4. SEPTEMBER 2023

Teadusajakirjas Science avaldatud uuringu autorid on valdavalt Hiina teadlased. Nad on jõudnud järeldusele, et ammuse peaaegu-väljasuremise absoluutsel madalhetkel võis inimesi planeedil olla vaid 1280 isendit (ehk umbes sama palju kui Antslas on elanikke). Raske kujutleda, arvestades, et praegu on meid üle kaheksa miljardi. 
 
Kasutades uut meetodit nimega FitCoal, analüüsisid teadlased tänapäeva inimeste genoomi ja projitseerisid selle põhjal erinevate geneetiliste variatsioonide võimalikkust ajas tagasi minnes. Kasutati 3154 inimese geene kümnest Aafrika ja 40 väljastpoolt Aafrikat elutsevast rahvarühmast, ja niiviisi jõudsid teadlased järeldusele, et inimese arenguloos oli 900 000 aastat tagasi korralik kriis, mille käigus suur osa toonasest inimkonnast kadus.  
 
Vahemikus 930 000 – 813 000 aasta tagasi väldanud pudelikaela kestus oli umbes 117 000 aastat, ütlevad autorid, ja kõige inimvaesemal hetkel oli meie eellasi planeedil pisut alla 1300. See tähendab, et umbes 98,7 protsenti inimesi suri välja, mis omakorda suurendas ellujäänute seas inbriidingut ehk (suhteliselt) lähedaste sugulaste vahelist järglaste saamist. Seetõttu omakorda kadus oluline osa inimese geneetilisest variatsioonist. 

900 000 aastat tagasi oli põhiline inimliik planeedil Maa Homo erectus ehk püstine inimene. Umbes sellised nad välja nägid, pildil on Viini loodusloo muuseumis olev rekonstruktsioon. 

© Shutterstock

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress