India Kuu-edulugu jätkub: nüüd leiti lõunapooluse kandist väävlit

Kui alles eile teatas India kosmoseagentuur IRSO, et nende maandur mõõtis esmakordselt Kuu lõunapooluse piirkonna pinnatemperatuuri, siis nüüd on teated juba uutest teadustulemustest. ISRO teatas, et nende teadusinstrumendid on leidnud uuritavast paikkonnast väävlit ja teisigi keemilisi elemente.

© AP/ISRO

MADIS AESMA

30. AUGUST 2023

IRSO märgib oma pressiteates, et see avastus on midagi niisugust, mida ümber Kuu tiirleva automaatjaama või satelliidi pardalt teha võimalik ei ole – tuleb Kuule koha peale minna (mida India nüüd siis teinud ongi, teatavasti laskus nende maandur või kuundur meie kaaslase pinnale eelmise nädala keskel).

Väävli olemasolu tuvastati spektroskoobiga nimega LIBS (Laser-Induced Breakdown Spectroscopy). LIBS töötab nii, et suunab uuritavale materjalikogumile laserkiire, muutes materjali sellega plasmaks. Selle elektromagnetilist spektrit uurides on võimalik kindlaks teha, missugustest keemilistest elementidest uuritav kogum täpselt koosnes. Seda, missugusteks molekulideks elemendid võisid olla seondunud, selle meetodiga siiski välja selgitada võimalik ei ole.

Väävel polnud ainus element, mida Kuult leiti. Lisaks tuvastati Kuu lõunapooluse piirkonnas veel alumiiniumi, kaltsiumit, rauda, kroomi, titaani, mangaani, räni ja hapnikku. Kuid vesinikku pole veel leitud, mis tähendab, et uuringute nn Püha Graal ehk veejää on veel samuti avastamata. Vett on Kuult aga hädasti tarvis leida selleks, et meie kaaslase pinnale oleks võimalik püsivalt asustatud baas rajada. Kõikvõimalike hädatarvilike materjalide Maalt Kuule transportimine on kohutavalt kallis, ja kohapeal leiduvat vett saaks kasutada nii Kuu-inimeste elulisteks vajadusteks kui ka raketikütuse valmistamiseks.

India Kulgur Pragyan, mis roomab Kuul kiirusega 10 cm sekundis, otsib muidugi veejääd edasi ja püüab seda leida kraatrite seinte varjust, kus jää pole pikkade ja kuumade Kuu-päevade jooksul Päikese käes sulada saanud. Ent väävel on tegelikult samuti väga kasulik leid, kuna seda on võimalik kasutada betooni valmistamiseks, ütlevad teadlased. Oluline on muidugi, et väävlit oleks võimalikult lihtne muust materjalist kätte saada. 

Loe ka neid artikleid

Sildid artikli lõppu

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress