Imeväikesed raskekaallased üllatavad täheteadlasi

Linnuteel on tõenäoliselt miljard neutrontähte, kuid me ei ole neist kunagi eriti midagi teadnud. Hullem on aga see, et nüüd me teame nende kohta veel vähem. Nimelt on astronoomid avastanud neutrontähe, mis on poole väiksema massiga, kui oleks loogiline. Kui on leitud uus tüüp ultra­kompaktseid tähti, pööratakse mitu füüsikaseadust pea peale.

© ESA

ROLF HAUGAARD NIELSEN

28. AUGUST 2023

Röntgen­teleskoop XMM-­Newton on kümme aastat suunatud Skorpioni täht­kujule. Teleskoop on registreerinud universumi ühe omapäraseima nähtuse ehk neutrontähe kiirgust. Esialgne tööülesanne oli katsuda välja selgitada selle ultra­kompaktse tähe mõõtmed ja mass, kuid ajapikku on astronoom Viktor Dorošenko ja tema kolleegid Saksamaa Tübingeni ülikoolist teinud avastuse, mis paisutab universumi ühe mõistatuslikema taevakeha müsteeriumi veelgi.

Kõik seni kasutatud mudelid on näidanud, et neutrontähe mass ei saa olla alla 1,4 Päikese massi, ent uute mõõtmistulemuste põhjal on Dorošenko ja tema kolleegid leidnud niisuguse tähe, mis seab klassikalise teooria kahtluse alla. Avastatud neutrontähe HESS J1731-347 mass on ainult pool sellest, mis oleks loogi­line. See on avastus, mis pöörab pea peale astronoomide neutrontähtedega seotud teadmised ning võib tähendada, et neutronite asemel võivad tähes olla veelgi väiksemad kvargid ning nii­sugustest osakestest siis uut tüüpi tähed koosnevadki.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress