© Shutterstock
MADIS AESMA
1. MÄRTS 2023
Facebooki näitel tehtud uuringu kohaselt võib selline käitumismuster põhjustada iseäranis noorte ja neurootilisemate kasutajate seas depressiivsust.
Kuigi sotsiaalmeedial on arvukalt eeliseid, võib see kasutaja vaimset heaolu ka kahjustada. Näiteks võivad seda ülemäära palju pruukida need kasutajad, kellel on hirm olulistest sündmustest eemale jääda ja ka kalduvus depressiivsemale meeleolule. Psühholoogid on leidnud, et üks tähtsamaid tehnoloogiakasutust probleemseks muutvaid tegureid on isiksuseomadused.
Tartu ja Maastrichti ülikooli teadlased tegid kaks uuringut, leidmaks seoseid sotsiaalmeedia probleemse kasutamise ja vaimse tervise vahel. Esimeses uuringus vaadeldi, kuidas on omavahel seotud Facebooki kasutamise intensiivsus ja kasutaja depressiivsus ning milline osa on seejuures tema vanusel, isiksuseomadustel ja sellel, kui probleemseks ta oma Facebooki tarbimist peab. Varem on leitud, et sotsiaalmeedia ülemäärane kasutamine osutab sageli depressiivsusele, millega võivad kaasneda kurbus ja huvipuudus igapäevategevuse vastu. Tartu ja Maastrichti teadlased leidsid, et kui Facebooki sage kasutamine muutub probleemseks, võib see mõjutada kasutaja vaimset tervist ja põhjustada depressiivsust, eriti just noorte ja suurema neurootilisusega kasutajate seas. Need tulemused on kooskõlas varasemate töödega, mille põhjal on noorematel inimestel suurem risk tehnoloogiasõltuvuse tekkeks.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud