Ilmajäämishirm süvendab sotsmeediasõltuvust

© Shutterstock

MADIS AESMA

1. MÄRTS 2023

Facebooki näitel tehtud uuringu kohaselt võib selline käitumismuster põhjustada iseäranis noorte ja neurootilisemate kasutajate seas depressiivsust.

Kuigi sotsiaalmeedial on arvukalt eeliseid, võib see kasutaja vaimset heaolu ka kahjustada. Näiteks võivad seda ülemäära palju pruukida need kasutajad, kellel on hirm olulistest sündmustest eemale jääda ja ka kalduvus depressiivsemale meeleolule. Psühholoogid on leidnud, et üks tähtsamaid tehnoloogiakasutust probleemseks muutvaid tegureid on isiksuse­omadused.

Tartu ja Maastrichti ülikooli teadlased tegid kaks uuringut, leidmaks seoseid sotsiaalmeedia probleemse kasutamise ja vaimse tervise vahel. Esimeses uuringus vaadeldi, kuidas on oma­vahel seotud Facebooki kasutamise intensiivsus ja kasutaja depressiivsus ning milline osa on seejuures tema vanusel, isiksuseomadustel ja sellel, kui probleemseks ta oma Facebooki tarbimist peab. Varem on leitud, et sotsiaal­meedia ülemäärane kasutamine osutab sageli depressiivsusele, millega võivad kaasneda kurbus ja huvipuudus igapäevategevuse vastu. Tartu ja Maastrichti teadlased leidsid, et kui Facebooki sage kasutamine muutub probleemseks, võib see mõjutada kasutaja vaimset tervist ja põhjustada depressiivsust, eriti just noorte ja suurema neurootilisusega kasutajate seas. Need tulemused on kooskõlas varasemate töödega, mille põhjal on noorematel inimestel suurem risk tehnoloogia­sõltuvuse tekkeks.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress