Iidse järve põhjast leiti üks Euroopa esimesi külasid

Albaanias Ohridi järve põhjas on peidus kunagise vaiadele rajatud asula jäänused. Tegu on ühe kõige iidsema püsivalt asustatud külaga, mis Euroopa ajaloost teada.

© Adnan Beci/AFP

IMELINE TEADUS

23. AUGUST 2023

Ohridi järv Albaania ja Makedoonia piiril on ilmselt üks maailma vanemaid. Veekogul võib olla vanust lausa kuni miljon aastat. Ühtlasi on see väga sügav, oma 288 meetriga üks Euroopa sügavamaid. Kuid vanus ja sügavus pole ainsad omadused, mis järve eriliseks teevad. 

Nimelt avastati järve põhjast tõeliselt iidse küla jäänused. Selle kunagised elanikud olid hooned püstitanud järve põhja rammitud vaiadele. Omal ajal olid majad muidugi pealpool veepinda, ent on nüüdseks ammu järve põhja vajunud.

Albaania ja Šveitsi arheoloogid, kes Ohridi järvel väljakaevamisi teevad, ütlevad, et tegu võib olla ühe kõige vanema püsiasustusega asulaga Euroopas. Radiosüsiniku meetodil tehtud dateerimise käigus sai selgeks, et küla rajati kiviajal, ajavahemikul 6000 eKr – 5800 eKr ehk umbes kaheksa tuhat aastat tagasi. Külas võis elada 200-500 inimest.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress