Homme jõuab Eesti kohale Islandi vulkaanipurskest
pärinev vääveldioksiidi pilv

17. märtsil toimus Islandil Reykjanesi poolsaarel vulkaanipurse. Keskkonnaagentuur teatab, et alates detsembrist ses piirkonnas esinenud neljast registreeritud purskest on viimatine suurim. Purskega atmosfääri jõudnud vääveldioksiid on nüüd meie kanti kandumas. 

© AP

IMELINE TEADUS

21. MÄRTS 2024

Copernicuse atmosfääri seire teenus (CAMS) on jälgimas Islandilt Euroopa mandriosa poole suunduvat vääveldioksiidi (SO2) pilve. 

CAMS-i atmosfääri koostise prognoos põhineb satelliitide vaatlusandmetel ning sisaldab infot SO2 hulga kohta atmosfääris. Vulkaanipursked on SO2 oluline allikas. 

Pärast purset tehtud prognoos näitab suurenenud SO2 koormusega (kuni 10 Dobsoni ühikut) pilve liikumas Põhja-Atlandilt üle Iirimaa ja Ühendkuningriigi, selle saabumist neljapäeval ehk täna (21.03) Skandinaavia kohale ja seejärel pilve liikumist üle Läänemere. Pilv jõuab homme ehk reedel, 22. märtsil, Balti riikide, Poola ja Kirde-Venemaa kohale.

CAMS-i vanemteadur Mark Parrington sõnas, et eelmiste pursetega ei kaasnenud nii palju SO2 emissioone, et neid oleks saanud vaadelda ja süsteemidesse assimileerida. “Seekord on SO2 hulk selgelt vaatlusandmetes näha ja me jälgime hoolega pilve tema teekonnal üle Põhja-Euroopa, kuigi me ei oota sellelt mingit mõju õhukvaliteedile või kliimale,“ lausus ta. 

CAMS-i direktor Laurence Rouil lisas, et vulkaanipursked ja seeläbi suurte väävliühendikoguste jõudmine atmosfääri võivad mõjutada mitte ainult regiooni õhukvaliteeti, vaid ka globaalseid protsesse nagu näiteks osooni hulka stratosfääris. Islandi vulkaanipurske mõjud atmosfäärile ei ole tema sõnul küll nii tõsised, kuid oluline on siiski olukorral silma peal hoida. 

CAMS-i SO2 prognoos ennustab pilve teekonda järgmise viie päeva jooksul Euroopa keskpika ilmaennustuse keskuse (ECMWF) integreeritud prognoosidesüsteemi põhjal. Prognoosi uuendatakse iga 12 tunni tagant. ECMWF rakendab CAMS-i teenust Euroopa Liidu nimel. CAMS-i prognoosid näitavad gaasilist vääveldioksiidi atmosfääris, kuid ei paku infot vulkaanilise tuha koguste kohta – nende hindamine kuulub spetsiaalse vulkaanilise tuhaga tegeleva nõuandva keskuse VAAC vastutusalass

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress