Hiina uus ülikiirong kihutas kiirusel üle 623 kilomeetri tunnis

Rongi tehnoloogiline lahendus sarnaneb 2013. aastal Elon Muski välja käidud hyperloopi ideega. Selle kohaselt liigub rong vaakumilähedaste oludega ehk õhust tühjendatud tunnelis, kus seda liigutab edasi ja ühtlasi hoiab rööbaste kohal hõljumas magnetiline levitatsioon. Hiinlased on sihiks seadnud rongi, mis sõidaks veel kiiremini – 1000 km/h. 

© Shutterstock. Hyperloopi tehnoloogial liikuv maglev-rong kunstniku kujutluses. 

MADIS AESMA

8. VEEBRUAR 2024

Magnetilisel levitatsioonil põhineva ehk maglev-rongi suurel kiirusel tunnelis liikumist hõlbustab tõik, et rööbaste kohal hõljuva rongi puhul ei ole rongi ja rööbaste vahelist hõõrdumist, mis kiiruse arendamist takistaks, ja teisalt, kuna tunnelist on õhk välja pumbatud, pole seal ka erilist õhutakistust. 

Katseid on hyperloopi tehnoloogiaga tehtud aastate jooksul mitmel pool maailmas erinevates katserajatistes, ja nüüd teatasid hiinlased, et nende hyperloopi analoog on purustanud iseenda eelmisel aastal püstitatud kiirusrekordi, mis oli 623 km/h. Kui palju seda nüüd uuel katsel ületati, seda ei öeldud. 

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress