Hiina teadlane muutis pisitüdrukute DNAd

2018. aastal muutis Hiina teadlane maailmas esimesena inimembrüote geene, põhjustades skandaali. Kus on need lapsed nüüd? Mis juhtus teadlasega? Mis sai edasi sajandi ühest vastuolulisimast teaduslikust läbimurdest?

© Anthony Kwan / Bloomberg / Getty Images

KARIN DITLEVSEN

1. JAANUAR 2023

Kui lavale astus Hiina teadlane He Jiankui, läbis saali erutatud kahin. Hongkongis toimunud konverentsile olid kogunenud sajad geenide ja viljakusega tegelevad teadlased üle kogu maailma. Nad teadsid, et tulekul on midagi suurt. Ja nii see läks. Kui tolle 2018. aasta novembripäeva hommikul oli He Jiankui veel tundmatu noor teadlane, kes töötas Shenzheni linnas teadus- ja tehnoloogia lõunaülikoolis, siis järgmisel päeval oli ta tuntud üle maailma.

Esitlus algas üsna kenasti. Jiankui tahtis aidata abielupaari, kes soovis saada lapsi, ent mees oli HIV-positiivne ning noored inimesed olid mures, et nende lapsed sünnivad viirusekandjatena. Siis kirjeldas Jiankui eksperimenti, mis kõiki kuulajaid šokeeris. Viis, kuidas ta paari probleemi lahendas, oli see, miks teda nüüd peetakse üheks vastuolulisimaks teadlaseks. Kunstliku viljastamise järel muutis ta kahe tüdruku DNAd embrüo faasis nii, et nad muutuksid HI-viiruse suhtes resistentseteks.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress