Hiidtiibadega lennuk jätkab katselende

© Shutterstock

DENIS RIVIN

1. JUUNI 2022

Maailma suurima tiivaulatusega lennuk tegi mai alguses viienda eduka katselennu. Ettevõtte Stratolaunch Systems lennu­ki tiiva­ulatus on 117 meetrit ning see lendas 4. mail toimunud lennul USA edelaosas Mojave kõrbe kohal peaaegu seitsme kilomeetri kõrgusel umbes viis tundi.

Kui massi ja kere pikkust arvesse võtta, oli läbi aegade suurim ehitatud lennuk 1985. aastal NSV Liidus valminud Antonov An-225 Mrija. See hävis tänavu Venemaa agressiooni esimestel päevadel sõjategevuses. An-225 Mrija oli ainulaadne lennuk, mida kasutati Energia kanderakettide ja kosmose­süstiku Buran transpordiks. Mrija võis võtta lastiruumi kuni 250 tonni koormat või kanda enda kukil (kere peal) 200tonnist koormat.

Stratolaunch Systemsi lennuki nimi on Scaled Composites Model 251 Stratolaunch, lühidalt Roc, ning selle tööülesanded on kadunukese Mrija omadega tegelikult sarnased. Ka Roc on emalennuk – see peab transportima raskeid rakette või kosmoselennukeid kõrgele stratosfääri, kus need õhust stardivad ja edasi kõrgemale kosmosesse lendavad. Põhimõtteliselt koosneb Roc kahest Boeing 747 lennukist, mis on tiibupidi kokku ühendatud. Rociga on kavas viia kõrgel toimuvale õhuststardile Stratolaunchi enda üleheli­kiirusel (Mach 6 ehk 7400 km/h) lendav katselennuk Talon-A, mis on parasjagu arendamisel. Selle katsetamine peaks algama 2023. aastal.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress