Hiidsauruste pisike sugulane oli kaalult inimese mõõtu

Kui üldiselt olid dinosauruste sekka kuulunud sauropoodid võimsate, sambaid meenutavate jalgadega hiiglased, siis nüüd avastati Lõuna-Aafrikast nende seni kõige väiksem teadaolev Juura ajastul elanud sugulane. See loom kaalus kõigest 75 kg ringis.

© Shutterstock

MADIS AESMA

14. JUULI 2023

Juura ja Kriidi ajastutel ehk umbes 200 miljonit – 68 miljonit aastat tagasi elanud sauropoodide hulka kuuluvad mõned kõige suuremad loomad, kes eales Maal elanud. Mõne sauropoodi kehapikkus ulatus 30 meetrini, vägevamad olendid võisid vabalt kaaluda üle 100 tonni. Märkimisväärne on ka see, et sauropoodid arenesid evolutsioonilisel skaalal väga suureks väga kiiresti.

Teistele loomadele nad endast suurt ohtu ei kujutanud, kui nad just mõnd pisemat olevust laiaks ei juhtunud astuma, sest sauropoodid olid taimetoitlased. Nagu öeldud, olid neile iseloomulikud võimsad, sambaid meenutavad jalad, lisaks veel pikad kaelad ja tünnikujulised kehad. Pika kaela otsas oli väike, tibatillukese ajuga pea, mille lõugade vahel olid pisikesed hambad. Mõnel liigil polnud hambaid üldse. Pikka kaela kasutasid sauropoodid selleks, et kõrgel olevaid puulehti näsida. Et sauropoodid olid väga suured, ei tihanud omaaegsed kiskjad neid eriti rünnata.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress