Helendav tabletike lagundab kehas implantaate

© Shutterstock

JENS MATTHIESEN

1. SEPTEMBER 2020

Läänemaailma elanikud on aina enam rasvunud, mistõttu kasvab ka nõudlus rasv­tõve­vastaste vahendite järele. Üks neist on maoballoon, mille arstid sisestavad patsiendi makku ja täida­vad lahusega. Selle tulemusena on maos vähem ruumi, mistõttu tekib inimesel süües kiiremini täiskõhutunne ja on kergem kaalust alla võtta. Kui balloon tuleb välja võtta, tehakse seda kas nn lukuaugu­operatsioonil või söögitoru kaudu.

USA MITi teadlased leiutasid nüüd balloonist vabanemiseks lihtsa­ma meetodi. Nad valmistasid ballooni hüdrogeelist, kaht tüüpi polümeeriahelatest moodustunud ruumilist võrgustikku ja vett sisaldavast materjalist. Ühed polümeeri­ahelad tagavad hüdrogeeli elastsuse ja venivuse, tänu millele ei lähe balloon katki; teistel ahelatel on omadus valguse käes laguneda. Kui balloon on ülesande täitnud, neelab patsient väikese valgusdioodi sisalda­va kapsli. Dioodi toimel hakkab balloon peagi lagunema – esmalt tuleb selle sisse auk, siis laguneb see väiksemateks osadeks, mis väljutatakse kehast loomulikul teel. Teadlased katsetasid dioodi sigade makku viidud balloonidega ning need lagunesid valguse toimel kõigest poole tunniga. Ilmnes seegi, et lagunemise aeg oleneb valguse lainepikkusest, kusjuures ultra­violettvalgus lagundas ballooni kiiremi­ni kui sinine valgus.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Teadus jõuab postkastidesse iga kuu alguses. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Teaduse veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress