Haruldast mereimetajat on järel kümme looma

© Shutterstock

DENIS RIVIN

1. JUUNI 2022

Kalifornia pringel, keda hispaa­nia keeles kutsutakse vaquita’ks, mis tähendab „lehmakest“, elab maailmas ainult ühes paigas – Mehhikos California lahe põhja­osas. Ehkki väga pelgliku eluviisiga loomi on hinnangute kohaselt järel ainult kümme, arvavad teadlased üllatuslikult, et liik pole siiski lõplikult hukule määratud.

Los Angeleses asuva California ülikooli (UCLA) bioloogide juhitud teadlaste rühm leidis, et liik tervikuna on siiski üpris hea tervise juures. Uuring ilmus mai algul ajakirjas Science. Doktorant Christopher Kyriazis ütles, et kalifornia pringlit ei ohusta kahjulikud mutatsioonid, mis kimbutavad teisi liike, kelle genofond on palju suurem.

See tähendab, et „lehmakestele“ kujutab suurimat ohtu röövpüük. Röövkalastajad ei püüa küll kalifornia pringlit ennast, vaid kala, keda kohapeal kutsutakse totoaba’ks (Totoaba macdonaldi – „macdonaldi varjukala“). Kuigi temagi püük on 1970. aastaist keelatud, on rööv­kalurid rahamaiad ning seda põhjusega. Hiinas, kus kõigi elus­olendite keha­osadele ebausu tõttu mitmesuguseid olematuid ravi­toimeid omistatakse, maksab varjukala uju­põis hingehinda. Seda kala, kes on meri­ahvena suur sugulane ja pooleteise meetri pikkuse kerega pringlikesest isegi kuni pool meetrit pikem, püütakse niisuguste nakke­võrkudega, kuhu ka pringlid kinni jäävad ja kus nad hukkuvad.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress