© Shutterstock
DENIS RIVIN
1. JUUNI 2022
Kalifornia pringel, keda hispaania keeles kutsutakse vaquita’ks, mis tähendab „lehmakest“, elab maailmas ainult ühes paigas – Mehhikos California lahe põhjaosas. Ehkki väga pelgliku eluviisiga loomi on hinnangute kohaselt järel ainult kümme, arvavad teadlased üllatuslikult, et liik pole siiski lõplikult hukule määratud.
Los Angeleses asuva California ülikooli (UCLA) bioloogide juhitud teadlaste rühm leidis, et liik tervikuna on siiski üpris hea tervise juures. Uuring ilmus mai algul ajakirjas Science. Doktorant Christopher Kyriazis ütles, et kalifornia pringlit ei ohusta kahjulikud mutatsioonid, mis kimbutavad teisi liike, kelle genofond on palju suurem.
See tähendab, et „lehmakestele“ kujutab suurimat ohtu röövpüük. Röövkalastajad ei püüa küll kalifornia pringlit ennast, vaid kala, keda kohapeal kutsutakse totoaba’ks (Totoaba macdonaldi – „macdonaldi varjukala“). Kuigi temagi püük on 1970. aastaist keelatud, on röövkalurid rahamaiad ning seda põhjusega. Hiinas, kus kõigi elusolendite kehaosadele ebausu tõttu mitmesuguseid olematuid ravitoimeid omistatakse, maksab varjukala ujupõis hingehinda. Seda kala, kes on meriahvena suur sugulane ja pooleteise meetri pikkuse kerega pringlikesest isegi kuni pool meetrit pikem, püütakse niisuguste nakkevõrkudega, kuhu ka pringlid kinni jäävad ja kus nad hukkuvad.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud