Katselabor: päikesekiired küpsetavad kana ja juurvilju

Foto: Imeline Teadus

Proovime spetsiaalset ahju, mis ei vaja toidu valmistamiseks ei elektrit, sütt ega gaasi – ainus energiaallikas on päikesepaiste. Ahi peaks töötama isegi talvise päikesepaistega.

Päikeseahjul GoSun Stove on viimistletud ja lihtne disain  ning tänu käepidemele on seda lihtne endaga kaasa võtta.  Toidualus on poolkaarjas ja sinna mahub umbes 1,4 liitrit toitu, nii et ära oota, et saaksid teha süüa palju rohkematele kui ühele näljasele inimesele korraga. 

Meie mahutame alusele ühe viiludeks lõigatud kanafilee ning veidi kartuleid ja porgandeid. Et peeglite efekti täielikult ära kasutada, tuleb need seadistada nii, et päikesekiired langeksid täpselt toitu sisaldavale silindrile. Tootja lubab, et toidu läbiküpsetamiseks piisab isegi talvisest päikesest. Katsetamise päeval on õhutemperatuur ainult 10 °C. Seevastu särab päike laitmatult pilvitus taevas.  Tuul puhub kiirusega 9 m/s. See on kergele ahjule peaaegu maksimaalne talutav tuulekiirus. Peeglid nihkuvad siiski mitu korda vale nurga alla, nii et vahepeal peame neid reguleerima.

Ahi läheb aga kiiresti soojaks.  Pealtpoolt ahi kuumaks ei lähe, mis on hea, sest me peame ahju veidi nihutama, kui päike liigub üle taeva või kui me toitu kontrollime. Tootja lubab, et nii liha kui ka juurviljad saavad täispäikese korral valmis umbes 40 minutiga. Päike ei paista sel päeval väga tugevalt, nii et küpsetame oma toitu ligikaudu 75 minutit.  Sellest hoolimata said nii juurviljad kui ka kana lõpuks täiesti küpseteks.

Ahju tööpõhimõttest loe lähemalt septembrikuu Imelisest Teadusest, küpsetamisprotseduuri vaata allolevast videost!

 

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657