Katselabor: nutitelefoni makrolääts

Foto: Imeline Teadus

Proovime telefonile mõeldud eriläätsede komplekti „Blips“. Tootja sõnul muudavad need sinu nutitelefoni mikroskoobiks, millega saab pildistada vererakke. Kui hästi need tegelikult töötavad?

Esmapilgul ei avalda pisikesed läätsed muljet. Pakend koosneb papist ja mustadest kummipaeltest. Läätsed ise sarnanevad just sellega, mis need ongi: kleebised, mille peal on läbipaistev kilemull.

Skepsis süveneb, kui võtame telefonid välja  ja kleebime läätse kaamerasilmale. Vaatame telefoniekraani vahendusel ringi. Kõik on hägune. Silmitseme kirjutuslauda ja üht vana ajakirja, aga miski ei suurene. Selle asemel kõik hoopis moondub. Saame aru, et peame kaamera objektile lähemale viima.

Kui objektiiv jõuab mõne millimeetri kaugusele paberile trükitud tekstist, muutub kõik. Äkki näeme paberil tillukesi kollaseid laike, märkame, kuidas tint on laiali voolanud, eristame paberi imepisikesi kiude.

Pildistame kõike, mille lähedusse satume. Uurime näiteks sülge, verd, taimi ja leiba. Pakis on kaasas ka valmis uurimisobjektid, nt kirp. Nende esemete vaatlemisel õigustavad läätsed ennast täielikult. Kirp kasvab ning sarnaneb läbi läätse vaadates hirmuäratava koletisega.

Telefoni on aga raske stabiilselt paigal hoida, nii et fookus kaob. Pakis sisaldub ka statiiv, aga isegi seda kasutades on teravustamine keeruline. Eri objekte tuleb vaadelda eri kaugustelt ja statiivi kõrgust ei ole võimalik muuta. Seda saab kasutada telefoni toena, aga värisevaid käsi see ei stabiliseeri.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Läätsel endal pole siiski häda midagi. Ühe lihtsa kleepsu abil näed varjatud maailma ning see avaldab tugevat muljet.

Loe vidinast lähemalt augustikuu Imelisest Teadusest ning vaata ka allolevat videot!

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657