Jalgratta leiutamine kestab juba 200 aastat

Foto: Shutterstock

Jalgratas on küll 200 aastat vana, ent enam kui saja viimase aasta jooksul pole ratta põhikonstruktsioon olulisel määral muutunud. Sellest hoolimata pole katsed jalgratta leiutamist jätkata kunagi lõppenud.

Badeni suurhertsogiriigi ametnik vabahärra Karl von Drais oli leiutajavaimuga mees, kelle loomingulisest portfellist leiab klaviatuuriga kirjutusmasina, hakklihamasina ning veel tänapäevalgi mõnel pool raudteel kasutatava dresiini. Ent dresiiniks nimetati ka Draisi nimega kõige rohkem seostuvat leiutist: esimest jalgratast.

Tõsi, tänapäeval peaksime seda sõidukit pigem istmega tõukerattaks. Draisi rattal polnud pedaale ega jõuülekannet: sõitja istus sadulas ning viibutas jalgu, andes seadeldisele sel moel hoogu. Hoolimata näilisest algelisusest oli selle puust rattaga võimalik liikuda kiiremini kui joostes, kulutades samas märksa vähem energiat. „Jooksumasinaks“ ja ka naljatlevalt hobihobuseks hüütud riistapuu pälvis mõneks ajaks üsnagi suure populaarsuse. Peagi publiku huvi hajus, kuid leiutajate hinge oli külvatud seeme, mis ajas peagi uusi võrseid. Sajandi lõpuks oli jalgratas oma tänasel kujul valmis.

 

1817. aasta. Edela-Saksamaal asunud Badeni suurhertsogiriigi ametnik vabahärra Karl von Drais leiutab nn jooksuratta või -masina (Laufmaschine), mida ajakirjandus hakkab tema nime järgi kutsuma ka dresiiniks (Draisine). Esimese dokumenteeritud sõidu teeb ta sellega Mannheimi lähedal 1817. aasta 12. juunil. Seadeldisel on kaks puust ratast, neist esimene roolitav, ja sadul, millel istudes saab jalgadega rattale hoogu anda. Tegu on kõige esimese teadaoleva inimjõul liikuva ratassõiduki ehk velosipeediga, kui mitte arvestada juba 18. sajandil leiutatud rulluiske. Von Drais võtab oma rattale 1818. aastal patendi ning seda hakatakse tootma nii Saksamaal kui Prantsusmaal, peagi laseb londonlane Denis Johnson pisut täiustatud mudeli müüki ka Inglismaal.  Foto: EPA
Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555