Millisel loomal on kõige suuremad silmad?

Foto: Shutterstock

"Millise liigi silmad on kõige suuremad?" küsis Imelise Teaduse lugeja. "Kui tegu ei ole imetajaga (internetis kohtab väidet, et suurimad silmad on hiidkalmaaril), siis millisel imetajal on kõige suuremad silmad?"

Vastab Tartu Ülikooli loodusmuuseumi zoosüstemaatika peaspetsialist Mati Martin:

„Maismaaimetajatest on kõige suuremad silmad põdral (läbimõõt 40 mm) ja hobusel (34 mm), veeloomadest sinivaalal (150 mm). Selgrootutest on rekordiomanik hiidkalmaar (silma läbimõõt 250 mm).

Suhteliselt kõige suuremad silmad on imetajatest ilmselt väikesel Malaisias elaval öise eluviisiga tontkandlasel Tarsius spectrum.“

Foto: Shutterstock
Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Ehkki põdral on maismaaimetajatest kõige suuremad silmad, on tema nägemisvõime haistmise ja kuulmisega võrreldes suhteliselt keskpärane.

Foto: Shutterstock

Hobustel on peaaegu 360-kraadine nägemine, ainsad „pimedad“ sektorid asuvad vahetult looma ees ja taga. Silma alumine osa vaatab lähedale, ülemine osa aga kaugemale.

Foto: Shutterstock

Ülejäänud kehaga võrreldes suhteliselt kõige suuremate silmadega imetaja on Indoneesia saartel elav tontkandlane Tarsius spectrum. Tema silmad on isegi ajust suuremad ning tagavad loomale tõhusa nägemise ka pimeduses. Silmi ei saa nende suuruse tõttu liigutada, see-eest pöördub looma pea 180 kraadi.

Foto: Shutterstock

Hiidkalmaaril on kõigist loomadest kõige suuremad silmad. Vaid muistsel ihtüosaurusel võisid olla veelgi vägevamad nägemisorganid.

Foto: Shutterstock

Sinivaala silmal pole ripsmeid ega pisaranäärmeid. Teetassi suurune silm annab imetajate seas küll esikoha, ent looma röögatu kehaga võrreldes on sinivaala silm tegelikult väike. Vaalade peamine meeleelund on nimelt kuulmine, veesügavuse pimeduses pole ka eriti midagi vaadata.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130