Etioopia megatamm võib viia veesõjani Egiptusega

Veesõja kontekstis pole siin mõeldud lõbusat ajaviidet, millega lapsed end palaval suvepäeval õues lõbustavad, vaid märksa tõsisemat konflikti. Egiptlased kardavad, et etiooplaste poolt Sinisele Niilusele ehitatud hüdroelektrijaam oma tammiga võib esimeste kodumaa kuivale jätta. Nagu ütles 1979. aastal tollane Egiptuse president Anwar Sadat – ainus asi, mis võiks Egiptuse kunagi jälle sõtta sundida, on vesi.

© AFP

MADIS AESMA

13. SEPTEMBER 2023

Etiooplaste tamm kannab lühendatult nime GERD (Grand Ethiopian Renaissance Dam ehk Suur Etioopia Taassünni tamm). Seda on Sinisele Niilusele ehitatud aastast 2011. Sinine Niilus on kaugelt lõunast Victoria järvest algava päris-Niiluse peamiseks lisajõeks. 

Niilusel endal on palju nimesid. Algul on see Victoria Niilus, hiljem, Lõuna-Sudaani soodest alates kannab peajõgi nime Valge Niilus, ja kui see oma parempoolse lisajõe Sinise Niilusega Sudaani pealinnas Khartoumis kohtub, on edasi jõe nimi lihtsalt Niilus. 

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress