Erakordsed kõrghooned päästavad planeedi

Geneetiliselt muundatud puudest kasvavad pilvelõhkujad ja elamu­moodulid, mis kasvavad kui seened linna hoonete vahelises ruumis. Arhitektuuriajakirja eVolo korraldatud võistlusel premeeritakse kõige meeletumaid pilvelõhkujatega seotud ideid. Mõni neist võib muuta Maa rohelisemaks ja mõni võib aidata lahendada elanikkonna pideva kasvamisega seotud probleeme.

© eVolo

MIKKEL MEISTER

1. VEEBRUAR 2022

Tagurpidine pilvelõhkuja jäätab mere

Arktiline merejää sulab. NASA teatel on selle pindala 1981. aastast saadik kahanenud 13,1 protsendi võrra aastas. Mis oleks, kui sulamist saaks pidurdada? Jääkatte kahanemine kiirendab ju globaalset soojenemist ja seeläbi kliimamuutusi. Hiina arhitektide meeskond pakkus lahenduseks oma­laadse veealuse kõrghoone ideed, mis jäätab vett ja taastab ühtaegu sulavat jääkilpi.

Kõigepealt peab mereveest soola eral­dama, sest lahustunud soolad alandavad vee külmumispunkti. Selle tõiga praktikas rakendamise lihtsaim näide on teada ka Eestist, kus soola kasutatakse talviti teede lumest ja jääst puhtana hoidmiseks. Keedusoola lahustumisel vees tekivad naatriumi- ja kloriidioonid ning vee suhteline kontsentratsioon väheneb ja külmumis-temperatuur langeb.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress