Me teame kosmilise lähiümbruse kohta rohkem kui sellest, mis toimub Maa ookeanide sügavuses. Praeguseks on läbi uuritud ainult viis protsenti maailmamerest. Nüüd kavatseb kuulsa Prantsuse mereuurija lapselaps rajada 18 meetri sügavusele Kariibi mere põhja maailma suurima allvee-uurimisbaasi, kus inimesed hakkavad tegutsema püsivalt ja pikka aega.
© Proteus
MIKKEL MEISTER
1. VEEBRUAR 2022
Kuidas tunduks elada terve kuu vee all? Päris ootamatu küsimus, kas pole? Pole ju teada ülemäära palju niisuguseid juhtumeid, kus inimene oleks pikalt vetesügavustes olnud ja pärast eluga pinnale ilmunud. Vee-eluga kohastumine meil puudub, kuna meil pole uimi, loibi ega lõpuseid.
Kui aga rajada merepõhja baas, siis tundub allvee-elu inimese vaatenurgast juba roosilisem. On tähelepanuväärne, et selliseid allveebaase, kus inimesed püsivalt tegutseksid ja elaksid, on tehnoloogia kiirest arengust hoolimata konstrueeritud üpris vähe ning need, mis seni rajatud, on üsna väikesed. Allveebaaside asemel jõuavad uudistesse pigem killukesed sellest, mida teevad astronaudid orbiidil ümber Maa tiirlevas rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS), või siis sellest, missugused kavatsused on NASA-l või hiinlastel seoses Kuule baaside rajamisega. Merepõhi siinsamas Maal on salapärasem ja vähem uuritud kui meie kosmiline lähinaabrus.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud