Elu vormis universumit

Universum on paisunud juba Suurest Paugust alates, kuid 5–6 mld aastat tagasi hakkas paisumise tempo kiirenema. Enam-vähem samal ajal tekkis elu ja uue hüpoteesi järgi võivad need kaks asja olla omavahelises seoses. Selle hüpoteesi järgi tekitab elu lausa nii suure kaose, et mõjutab universumi arengut.

© Claus Lunau

ROLF HAUGAARD NIELSEN

1. VEEBUAR 2023

Termodünaamika on teaduse haru, mis tegeleb soojuse, töö ja energia vaheliste suhetega. Termodünaamika käsitleb energia ülekannet ühest keskkonnast teise ja energia vormi muundumist ning selle üks põhimõtteid on, et suletud süsteemis suureneb korrapäratus või kaos aja jooksul paratamatult, kuni lõpuks saabub tasakaaluolek. Selle väite põhjal oskavad füüsikud ennustada, mis universumist lõpuks saab.

Üks teooria ütleb, et kui korratust on universumis nii palju, et see ei saa rohkem suureneda, on tulemuseks seisund, mida nimetatakse universumi soojus­surmaks. Sel juhul on mateeria kaotanud struktuuri ja seguneb kõikjal niivõrd ühtlaselt, et igal pool kogu ilmaruumis on sama temperatuur. Kõik protsessid lakkavad. Universum suigub jahedasse unne ja valitsema jääb igavene tasakaal.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress