Eestis rõngastatud öösorr pisteti Aafrikas nahka

Paar päeva tagasi sai Keskkonnaagentuuri Matsalu rõngastuskeskus kirja Eestis rõngastatud öösorri taasleiu kohta Kongo Demokraatlikust Vabariigist. Infost selgus, et lind oli kaugel Aafrikas kinni püütud ning toiduks tarvitatud.

© Shutterstock. Pildil olev öösorr ei ole juhtumiga seotud. 

IMELINE TEADUS

12. APRILL 2024

Keskkonaagentuuri eluslooduse osakonna spetsialist Kaarel Kaisel ja kommunikatsiooni ja keskkonnateadlikkuse peaspetsialist Triin Edovald kirjutavad agentuuri blogis, et rändlindude rõngastamine aitab ekspertidel rohkem teada saada nende käikude kohta ning liike paremini tundma õppida. Samas tuletab see ka vahel meelde ohte, millega linnud rändeteekonnal kokku puutuvad.

Kui esmapilgul võib tunduda, et öösorri Aafrikas pannile rändamise näol on tegemist hilinenud aprillinaljaga, siis paraku kahjuks mitte. Mitmel pool maailmas, nt Aafrikas ja Lähis-Idas, on laulu- ja teiste väiksemate lindude püük söögiks legaalne või reguleerimata tegevus. Kui aastasadu tagasi olid väikesed linnud lisavalguallikas, siis tänaseks on see tegevus jätkuvalt mõnes euroopalikumas riigis, nt Maltal ja Küprosel, säilinud kultuuripärandi osana. Samas peab arvestama, et mitmetes Aafrika riikides ja eelkõige Kongos DV-s, on parasjagu käimas üks maailma ulatuslikemaid näljahädasid ning seal kandis võib olla tegu ka tänapäeval olulise toidulisaga.

Teade taasleiust jõudis Keskkonnaagentuurini Belgia kolleegide vahendusel. Andmete põhjal püüti rõngastatud lind Butas (linn Kongo DV põhjaosas) või selle lähikonnas. Lind rõngastati Eestis 2023. aasta augustis Jõgevamaal. See teeb rõngastamise ning taaspüügi vahemaaks ca 6 220 km. Kokku on Eestis rõngastatud 736 öösorri.

Öösorr (Caprimulgus europaeus) on rästa suurune, pikkade tiibade ja pika sabaga ning pisikese konksus nokaga lind, kes on tuntud oma erilise valju nurrumist meenutava hääle poolest. Öösorri võib kuulda peamiselt hämariku ajal või öösiti. Liigi arvukuseks on hinnatud maailmas 1,5–3 miljonit paari, sellest Euroopas 0,6–1,1 miljonit paari. IUCN liikide punases nimestikus on märgitud öösorr soodsas seisundis liigiks. Eesti öösorride talvitusalad asuvad Kagu- ja Lääne-Aafrikas.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress