Eestis on hakanud levima lõunamaine koerte südameuss

Südameusstõbe põhjustab parasiit Dirofilaria immitis. Maaülikool teatas täna, et varasemalt oli parasiit siin eksootiline ja seda seostati peamiselt reismise teel meile jõudmisega. Kuid nüüd on parasiit hakanud levima ka Eestis kohapeal ja seda on leitud sellistelt koertelt, kes pole kunagi Eestist väljas käinud.

© Shutterstock

MADIS AESMA

26. MÄRTS 2024

Eesti Maaülikooli loomaarstid on koos Taani kolleegiga avaldanud vastava teadustöö, milles Dirofilaria immitise levikut meil kirjeldatakse. Uuringut koordineerinud Eesti Maaülikooli elurikkuse ja loodusturismi õppetooli nooremteaduri ning loomaarsti Maare Mõttuse sõnul on Dirofilaria immitise näol tegemist olulise haigustekitajaga, kelle levimust Eesti koerte populatsioonis on seni tõenäoliselt tugevalt alahinnatud.

Dirfofilaria immitis on koerte südameusstõve põhjustav zoonootne ehk inimesi nakatav ümaruss. Ussi peamised peremeesliigid on kodu- ja metsikud kiskjalised. Kokku on maailmas tema peremeesliigina kirjeldatud rohkem kui 30 erinevat loomaliiki. Parasiidi elutsüklis on tähtsal kohal pistesääsklased. Nende kehas toimub parasiidi vahepealne areng. Sääsklaste vahendusel jõuavad nakatamisvõimelised vastsed järgmistele peremeesorganismidele.

Maare Mõttuse sõnul analüüsiti uute teadustöö käigus ülikooli väikeloomakliinikus südameusstõve diagnoosi saanud ja ravitud koerte haigusjuhtumeid aastatel 2021–2022. „Diagnoosisime haigustekitaja ka neil kodukoertel, kes ei ole kunagi väljaspool Eesti riigi territooriumit viibinud – ei reisinud ega ka teistest riikidest meile sisse toodud. See kinnitas parasiidi lokaalset levikut,“ selgitas Mõttus.

D. immitis on laialt levinud paljudes regioonides üle maailma. Euroopa kontekstis on see parasiit omane Lõuna-Euroopale, kuid ussi areaal laieneb jõudsalt põhja poole.

Maaülikooli kodulehel vastab Maare Mõttus ka küsimustele parasiidi kohta. Vahendame siin kaks neist. Tervet intervjuud saab lugeda ülikooli kodulehelt

Mida see haigus peremeesorganismile (koerale) kaasa toob? Millised hädad või vaevused ilmnevad?

Täiskasvanud parasiidid elavad peamisel koera südames ja kopsuarterites. Koerte kliinilised tunnused varieeruvad tugevalt. Selleks võivad olla ebaspetsiifilised tunnused nagu loidus, kaalukadu, koormustaluvuse langus, köha jne.

Samas võib välja kujuneda eluohtlik kliiniline seisund, näiteks õhkrinnaku teke kopsukoe rebenemisel. Samuti võib olla tagajärjeks caval sündroomi ehk õõnesveeni-sündroomi teke, mille puhul tekib täiskasvanud parasiitide tõttu ummistus ühe südameklapi piirkonnas (peamiselt trikuspitaalklapis või südamest väljuvates veresoontes) ning kujunevad välja parempoolse südamepuudulikkuse tunnused. Sel juhul loom ilma ravita sureb.

Mida koeraomanik peaks silmas pidama? Kas ja kuidas on see ravitav või sümptomid leevendatavad?

Kuna kliinilised tunnused võivad olla väga mitmesugused, on ka märkamine varieeruv. Ühel juhul ei pruugi omanik looma juures midagi väga ebatavalist märgata; teisel juhul võib tekkida patsiendil näiteks väga äge hingamisraskus, millega peab pöörduma loomakliiniku erakorralisse vastuvõttu.

Sagedasemad tunnused, mis võivad tekkida on köha, koormustaluvuse langus, hingamismustri muutus, häälekas hingamine jne. Esmaseks diagnostikaks on pea igas loomakliinikus kättesaadav antigeeni tuvastamisel põhinev kiirtest, mille positiivne vastus küll ei kinnita diagnoosi lõplikult, kuid on tugevaks indikatsiooniks edasisele uurimisele.

Diagnoosi kinnitamiseks kasutatakse erinevaid täiendavaid teste (näiteks ELISA, PCR, Knott test jm). Vajalik on ka südame ultraheliuuring ehk ehhokardiograafia võimalike südamemuutuste ja täiskasvanud parasiitide tuvastamiseks. Tuleb arvestada, et haiguse ravi on pikk ning seotud ohtudega, mistõttu on õige diagnoos hädavajalik. Eesti Maaülikooli väikeloomakliinikus kasutatakse diagnostika ja ravijuhisena American Heartworm Society (AHS) poolt välja antud juhiseid.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress