Koolis õpetati, et 1879. aasta oktoobris klõpsas Thomas Edison põlema ajaloo esimese elektripirni. Tema polnud siiski esimene, kes selle sõna otseses mõttes särava idee peale tuli. Mõni kuu varem oli lummatud rahvale oma hõõglampi demonstreerinud Briti tundmatu leiutaja. Edison arvas tavapäraselt, et surub konkurendi põlvili, kuid seekord kohtas ta endast kõvemat meest.
© Shutterstock
JEPPE KYHNE KNUDSEN
JUULI 2023
Kirde-Inglismaal Newcastle’is olid inimesed kogunenud laternaposti ümber. Nad seisid justkui tardununa, vaatasid lambi valgusvihku ega uskunud oma silmi. Mitte seepärast, et tänavalatern olnuks uus leiutis. Kaugel sellest, Newcastle’i tänavad olid üle 50 aasta gaasileekide valguses kümmelnud. Sellel 1879. aasta veebruarikuu päeval oli aga ühes laternas asendatud gaas hõõglambiga ning selle hoopis kirkam elektrivalgus oli kohalikud elanikud lootusetult ära võlunud.
Lamp säras pidevalt, ühtlaselt ja stabiilselt. Ei mingit võbelemist. Ei mingeid pikki jubedaid varje. Tänavalatern valgustas linna viisil, mida keegi kohaolijaist polnud varem näinud.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud