Edison varastas kirkalt särava idee

Koolis õpetati, et 1879. aasta oktoobris klõpsas Thomas Edison põlema ajaloo esimese elektripirni. Tema polnud siiski esimene, kes selle sõna otseses mõttes särava idee peale tuli. Mõni kuu varem oli lummatud rahvale oma hõõglampi demonstreerinud Briti tundmatu leiutaja. Edison arvas tavapäraselt, et surub konkurendi põlvili, kuid seekord kohtas ta endast kõvemat meest.

© Shutterstock

JEPPE KYHNE KNUDSEN

JUULI 2023

Kirde-Inglismaal Newcastle’is olid inimesed kogunenud laternaposti ümber. Nad seisid justkui tardununa, vaatasid lambi valgusvihku ega uskunud oma silmi. Mitte seepärast, et tänavalatern olnuks uus leiutis. Kaugel sellest, Newcastle’i tänavad olid üle 50 aasta gaasileekide valguses kümmelnud. Sellel 1879. aasta veebruarikuu päeval oli aga ühes laternas asendatud gaas hõõglambiga ning selle hoopis kirkam elektrivalgus oli kohalikud elanikud lootusetult ära võlunud.

Lamp säras pidevalt, ühtlaselt ja stabiilselt. Ei mingit võbelemist. Ei mingeid pikki jubedaid varje. Tänava­latern valgustas linna viisil, mida keegi kohaolijaist polnud varem näinud.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress