Ühe lendsisaliku kivistis näitab, et uhke välimus võib olla tähtsam kui lennuvõime. Evolutsioon sundis looma 100 miljonit aastat tagasi maismaale.
© Shutterstock
EBBE RASCH
1. MÄRTS 2022
Dinosaurustega kõrvuti elanud lendsisalikul arenes ajapikku välja nii suur pea, et ta pidi loobuma elust õhus ja tulema tagasi maa peale. Portugalis Lissabonis asuva NOVA ülikooli paleontoloogidel avanes võimalus seda liiki lähemalt uurida seejärel, kui 2013. aastal leiti Brasiiliast ühe politseioperatsiooni ajal lendsisaliku täielikult säilinud kivistis. Operatsiooni käigus konfiskeeriti 30 000 riiki smugeldatud kivistist, nende seas ka lendsisaliku Tupandactylus navigans’i oma. Liik elas vahemikul 145–100 mln aastat tagasi.
Teadlased uurisid kivistist kompuutertomograafiga ning rekonstrueerisid skeleti 3D-mudelina, mis näitab sisaliku kehaehitust üsna detailselt. Tuli välja, et liigil oli erinevalt teadlaste ootustest väga pikk kael, mis moodustas poole kogu selgroost. Teadlaste arvates pidi olema pikal kaelal lennu ajal suurt pead keeruline toetada.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud