Ankülosauruse kivististe järgi võib oletada, et see eelajalooline loom ei pruukinud üksnes möirata, vaid suutis end ka nüansirikkalt väljendada.
© Shutterstock
KAREN GRUBBE
31. AUGUST 2023
Kui meil palutaks teha dinosauruse häält, prooviksid paljud meist tõenäoliselt lõvi moodi möirata. Kas ankülosaurust jäljendades oleks vale teha linnu häält? Nemad olid soomuselised taimedest toituvad dinosaurused, kel polnud tänapäevaste lindudega tihedat sugulust, aga Jaapani teadlaste rühma tehtud muistsete kivististe uuring viitab siiski, et ankülosaurus väljendas end ka muul moel kui valjult möirates.
Ankülosauruse tekitatud helide välja selgitamise võti peitub 2005. aastal Mongoolias välja kaevatud kivistises. Nimelt usuvad teadlased, et esimest korda võidi avastada dinosauruse kõri kivistis, mis pakub hääle seisukohast eriti suurt huvi, sest kõri taga on turvaliselt peidus häälepaelad.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud