Dinosaurus võis häälitseda linnu moodi

Ankülosauruse kivististe järgi võib oletada, et see eelajalooline loom ei pruukinud üksnes möirata, vaid suutis end ka nüansirikkalt väljendada.

© Shutterstock

KAREN GRUBBE

31. AUGUST 2023

Kui meil palutaks teha dino­sauruse häält, prooviksid paljud meist tõe­näoliselt lõvi moodi möirata. Kas ankülosaurust jäljendades oleks vale teha linnu häält? Nemad olid soomuselised taimedest toituvad dino­saurused, kel polnud tänapäevaste lindudega tihedat sugulust, aga Jaapani teadlaste rühma tehtud muistsete kivististe uuring viitab siiski, et ankülosaurus väljendas end ka muul moel kui valjult möirates.

Ankülosauruse tekitatud helide välja selgitamise võti peitub 2005. aastal Mongoolias välja kaevatud kivistises. Nimelt usuvad teadlased, et esimest korda võidi avastada dinosauruse kõri kivistis, mis pakub hääle seisukohast eriti suurt huvi, sest kõri taga on turvaliselt peidus häälepaelad.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress