D-vitamiin võitleb autoimmuunhaigustega

Miljonid inimesed üle kogu maailma põevad mõnd autoimmuunhaigust ja nende hulk suureneb pidevalt. Abiks võib olla D-vitamiin.

© ETH Zürich / Alessandro Della Bella

DENIS RIVIN JA NANNA VIUM

1. AUGUST 2022

Immuunsüsteem kaitseb meid kõiki iga päev viiruste, bakterite ja teiste mikroorganismide rünnakute eest. See on nagu eriväljaõppega kaitse­üksus, mille raskeima töö tegijad ehk peamised sõjamehed on valge­verelibled. Paraku on nii, et umbes viiel protsendil maailma elanikest ründavad need sõdurid vale vaenlast ehk inimese enda keha terveid kudesid. See tähendab, et need inimesed põevad mõnd autoimmuunhaigust.

Uus ulatuslik uuring näitab, et D-vitamiini suur igapäevane annus võib takistada autoimmuunhaiguste välja löömist üle 50aastastel inimestel. Katsetes osales 26 000 üle 50aastast inimest ning uuring kestis üle viie aasta. Inimesed jagati kahte rühma, millest ühe liikmed said iga päev D-vitamiini ja teistele inimestele anti ilma toimeta ravimit ehk platseebot. Ilmnes, et igapäevane 50 mikro­grammi ehk 2000 IU (rahvusvaheline ühik) suurune D-vitamiini doos vähendas autoimmuunhaiguste esinemist lausa 22 protsenti.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress