Briti härrasmehed muutsid maailma

Aurumasin, evolutsiooniteooria, masstootmine – nendele või nende levikule pandi alus Briti õhtusöögilaua taga. Innukad hobiteadlased moodustasid 18. sajandil klubi, millest sai teadusrevolutsiooni mootor.

© Bridgeman Images / Historic England

ESBEN MØNSTER KJÆR

1. APRILL 2022

Suurbritannia sai 18. sajandil hakkama tõelise tiigri­hüppega. Riik astus uude ajastusse, sest kuidagi juhtus nii, et just seal said teed­rajavad teadusavastused igapäevaseks asjaks. Uskumatud leiutised tegid võimatu võimalikuks.

Selline progress ei olnud osa mingist suurest plaanist või mingi riikliku strateegia vili. Ka ülikoolid mängisid asjade niisuguses käigus suhteliselt väikest rolli ja suured saavutused ei olnud kuidagi seotud pealinna Londoniga. London oli linn, mida peeti Suurbritanniat edasi viiva progressi mootoriks, kuid teadus­revolutsiooni algatasid Kesk-Inglismaa elanikest käsitöölised, kaupmehed ja härrasmehed, kes moodustasid Birminghamis Kuuühingu (ingl Lunar Society). Päeval tegid nad oma igapäevast tööd, õhtul moondusid nad aga teadlasteks, kes uurisid ja eksperimenteerisid vahaküünalde valguses. Nende uudishimu viljaks oli uus, muutunud maailm.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress