Biitlitelt ilmus tänu tehistaibule uus laul

Algne salvestis oli nii halva kvaliteediga, et selle avaldamist ei peetud võimalikuks, kuid tänu tehistaibule õnnestus John Lennoni hääl puhastada.

© Shutterstock

RAIN VÄÄT

2. NOVEMBER 2023

2. novembril kell 16 ilmus uus laul muusikaajaloo ühelt mõjukamalt ansamblilt The Beatles, mis suure tõenäosusega jääb ka selle bändi viimaseks. Loo algne versioon on salvestatud rohkem kui neli aastakümmet tagasi.

Loo linti mängimisest võtsid osa kõik neli biitlit – Paul McCartney, John Lennon, George Harrison ja Ringo Starr. Laulu tuum on demo või muusikaline visand, mille Lennon salvestas oma New Yorgi korteris umbes aasta enne seda, kui ta tapeti (see juhtus 1980. aastal). Lennon lindistatas loo oma kodus demoversioonina ehk kujul, mis polnud mõeldud avalikkuse ette toomiseks. Demo helikvaliteet oli väga halb, kuid tehisintellekti abiga on suudetud seda nii hästi puhastada ja puuduolevaid sagedusi simuleerida, et Lennoni hääl on edukalt salvestuselt kätte saadud. 

Uue laulu nimi on “Now and Then”. See avaldatakse neljapäeval kell 16 Eesti aja järgi ning reedel, 3. novembril 2023 peaks avaldatama ka loo videoversioon.
Paul McCartney, kes on praegu 81aastane, teatas juba tänavu juunis, et biitlitelt tuleb varsti uus laul. „See on üsna emotsionaalne, me kõik mängime sellel salvestisel. See on päriselt The Beatlesi laul,“ ütles McCartney toona.

Uus laul “Now and Then” oli ühel arvukatest kassettidest, mida John Lennon 1979. aastal salvestas Paul McCartneyle oma New Yorgi korteris. McCartney sai kassette kuulata 15 aastat hiljem, kui Lennoni lesk Yoko Ono need talle üle andis.

Järgnevatel aastatel proovis produtsent Jeff Lynne (tuntud ka kui bändi Electric Light Orchestra liider) vanu demosalvestisi puhastada. Tänu Lynne`i tööle ja sellele, et Harrison, Starr ja McCartney lisasid oma vana bändikaaslase ja sõbra demodele uued pillipartiid, ilmusidki 1995. ja 1996. aastal ilmunud kogumikel Anthology 1 ja 2 kaks biitlite varem avaldamata lugu, “Free As A Bird” ja “Real Love”.

Vaatamata pingutustele ei õnnestunud aga laulu “Now and Then” 1990ndatel samal moel valmis saada ega ilmutada. Et lugu oli võetud linti John Lennoni korteris, oli salvestis mürarohke, ning produtsendid leidsid, et selle avaldamine on võimatu. Nüüd aga tuli appi tehistaip ning aitas salvestiselt müra kõrvaldada, nii et legendaarse laulja häält on selgelt kuulda ja selle tunneb ilmeksimatult ära.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress