Barjäärid annavad tuulikutele hoogu juurde

Takistused maastikul tuulegeneraatorite ees võivad tõsta tuule kiirust kõrgemates õhukihtides ning parandada tuulikute energiatootlikkust kuni 10 protsendi võrra.

© Shutterstock

EBBE RASCH

1. MÄRTS 2022

Tuulegeneraatorid on tähtis rohepöörde osa – küllap ei tule see ühelegi lugejale enam üllatusena. Nüüd on Hollandi teadlased välja töötanud meetodi, mis võib parandada tuulegeneraatorite efektiivsust kuni 10 protsendi võrra.

Esmapilgul võiks arvata, et täiesti tasane maastik, kus pole künkaid, maju ega mingi­sugust taimestikku, on seetõttu tuulikutele optimaalne. Tegelikult tuleb välja, et takistused võivad tuulikute tootlikkusele kasuks tulla. Madal müür tuuliku ees surub tuult ülespoole ja tõstab tuule kiirust tuuliku labade juures. See tähendab, et otse takistuse taga on tuuliku efektiivsus suurem. Kahjuks on uuringud näidanud, et efekt on negatiivne, kui tuulikud on tuulepargis mitmekaupa koos, sest siis töötavad teised tuulikud selle võrra vähem tõhusalt kui see, mis vahetult seina juures on ja kõige rohkem kasu saab.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress