Bakterid võivad Marsi pinnases elada ülikaua

Punase planeedi pinna all meetri sügavusel võib teoreetiliselt leiduda 250 miljoni aasta vanuseid baktereid. Avastuse teinud teadlased hoiatavad samas planeetidevahelise bakterisaaste eest.

© NASA

KAREN GRUBBE

1. MAI 2023

Teadlased on ammu unistanud Marsilt elu või selle jälgede leidmisest. Võimalik, et nüüd on astutud sammuke sellele suurele avastusele lähemale. Seda tänu Maal elutsevate bakteritega tehtud katsetele.

USAs Illinoisi osariigis asuva North-westerni ülikooli ja Marylandis asuva Uniformed Services University (USU) teadlased kiiritasid baktereid ja seeni, et uurida, kui kaua need Marsi oludes vastu peaksid. Katse­te tulemusel jõudsid nad järeldusele, et bakter Deinococcus radiodurans võiks punasel planeedil elus püsida miljoneid aastaid. Tänu vastupidavusele on bakter kirjandusest ja filmidest tuntud mõõgakangelase Barbar Conani järgi saanud hüüdnimeks bakter Conan. Bakter Conan on polüekstremofiil, mis tähendab seda, et ta trotsib edukalt mitte ainult ühte ekstreem­set keskkonnatingimust, vaid mitut. Ühtlasi on ta üks kiirgusele paremini vastupidavaid liike.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress