Avastati esimene teises galaktikas asuv planeet

Otsides väikesi variatsioone kauge tähesüsteemi emiteeritavast röntgenikiirgusest, avastasid teadlased ühest miljonite valgusaastate kaugusel asuvast galaktikast ootamatult planeedi.

© Shutterstock

DENIS RIVIN

1. JUUNI 2022

Viimase 30 aastaga on astronoomid avastanud üle 5000 planeedi, mis tiirlevad ümber mõne teise tähe kui Päike. Planeedi M51-ULS-1b avastamine on sellegi­poolest suur sensatsioon. Nimelt on see esime­ne selline avastatud eksoplaneet, mis asub mõnes teises galaktikas, mitte meie oma Linnuteel. M51-ULS-1b tiirleb ümber kaksiktähe, mis asub Veekeerise galaktikas (tuntud ka kui Messier 51a), Maast 28 miljoni valgusaasta kaugusel.

Enamik eksoplaneete on avastatud transiitmeetodil: astronoomid jälgivad pikemat aega mõnda tähte. Kui selle heledus kindla aja tagant pisut väheneb, tähendab see, et selle eest möödub mõni planeet, mis tähe valgust varjutab. Seda meetodit ei saa aga kasutada nõnda kaugel asuvate objektide puhul nagu Messier 51a. Neilt saabuv valgus on nii nõrk, et praegu meie käsutuses olevate instrumentidega pole võimalik valguse nõrgenemist õieti hinnata ega ka teada saada, kas nende eest liigub läbi mõni planeet. Seepärast otsisid USA astro­füüsikakeskuse Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics teadlased hoopis spetsiifiliselt kaksiktähesüsteeme, mis koosnevad ühest tähest, milles tuumasünteesi protsess veel käib, ja ühest neutron­tähest. Viimane neelab aktiivselt tähelt materjali ja selle tegevuse ajal emiteerub röntgenikiirgust. Piirkond, millest tugev kiirgus lähtub, on nii väike, et suur planeet blokeerib kiirgusvoo, kui see liigub Maa ja neutrontähe vahelt läbi. Nii M51-ULS-1b leitigi.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress