Austraalia teadlased arvavad, et avastasid maailma suurima asteroidikraatri

Ammust asteroiditabamust märkiva kraatri läbimõõt on üle 500 km. Sellisena on see kolm korda suurem kui kurikuulsa Chicxulubi asteroidi tekitatud auk. Chicxulubi asteroidile on süüks pandud dinosauruste ajastule lõpu tegemist 66 miljoni aasta eest.

© Shutterstock

MADIS AESMA

30. OKTOOBER 2023

Tänapäeval on suurte ja massiivsete asteroidide tabamused haruldased, kuid Päikesesüsteemi ja Maa nooruspäevil oli see, et mõni suurte mõõtmetega taevakivi Maale otsa põrutas, palju tavalisem. Mida kaugemale minevikku minna, seda tihemini selliseid tabamusi ette tuli, kuna Päikesesüsteem oli pärast välja kujunemist segadust tulvil koht. 

Chicxulubi asteroid, mis on Maaga kokku põrganud suurtest asteroididest üks tuntumaid, tekitas tänapäeva Mehhiko lahe aladel meie planeediga kokku põrgates kraatri läbimõõduga 150 kilomeetrit. See tabamus toimus 66 miljonit aastat tagasi. Maailma kõige suuremaks kraatriks loetakse praegu ametlikult Vredeforti kraatrit Lõuna-Aafrika vabariigis. Selle läbimõõt on hinnanguliselt kuni 300 km ja kraatri tekitanud asteroid tabas maad pisut üle 2,02 miljardi aasta tagasi. Tõsi, kuna kraater on pika aja jooksul suuremalt jaolt ära kulunud, nimetatakse seda nüüd ametlikus pruugis Vredeforti impaktoristruktuuriks. 

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress