Antarktikas oli lõppenud talvel rekordiliselt vähe merejääd

Antarktise mandri ümber laiuvas Lõuna-Jäämeres oli sel talvel (lõunapoolkeral on talv siis, kui meil on suvi) jääkatet muret tekitavalt vähe. See on selgunud tänu satelliidipiltide analüüsile.

© Shutterstock

MADIS AESMA

26. SEPTEMBER 2023

Samal ajal, kui Eestis oli suvi, oli Antarktikas talv, ja nüüd, mil meil algas 23. septembril sügis, algas seal kevad. Kõige ulatuslikum oli antarktilisel talvel mere jääkate 10. septembril, kui jää kogupindala oli 16,96 miljonit ruutkilomeetrit. USA riiklik lume- ja jääandmete keskus (NSIDC) ütles, et see on pika puuga kõige madalam maksimum, mis aastate 1979-2023 jooksul registreeritud on.

Tavaliselt jõuab talvise merejää pindala maksimumi juurde kõige külmematel kuudel (nagu asjad käivad ka põhjapoolkeral). Võib arvata, et 10. septembri tasemest jää ulatus kõrgemale ei jõua. Lõppeva antarktilise talve merejää pindala on 1,03 miljonit ruutkilomeetrit väiksem kui eelmine merejää vähesuse rekord. Maakaardilt paralleele otsides on 1.03 miljonit ruutkilomeetrit võrdne umbes Egiptuse pindalaga.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress