Esmakordselt meditsiini ajaloos siirati patsiendile edukalt terve silm

46aastane sõjaveteran Aaron James USA-st Arkansas` osariigist töötas kõrgepingeliinielektrikuna, kui 2021. aastal juhtus õnnetus – ta sai elektrilöögi, mille pinge oli 7200 volti. James jäi küll imekombel ellu, kuid kaotas nina, huuled, vasaku silma ja vasaku käe. Lisaks käeproteesile siirati talle praktiliselt uus nägu ja terve vasak silmamuna. Viimast operatsiooni pole varem arstiteaduse ajaloos edukalt tehtud.

© Reuters. Aaron James ja dr. Eduardo D. Rodriguez. 

MADIS AESMA

1. SEPTEMBER 2023

Praktiliselt võib öelda, et saadud elektrilöögi tõttu sulas mehel nägu eest. Kuid juba kaks kuud pärast õnnetust hakkasid arstid töötama plaani kallal, kuidas Jamesile uus nägu ja vasak silm siirata. Mehe vasak silm jäi tegelikult algul pärast õnnetust alles, kuid see tegi talle nii kohutavat valu, et arstid pidid selle tal välja opereerima. Seda tehes lõikasid nad silma ja aju ühendava optilise närvi läbi võimalikult silmamuna lähedalt, et anda uuele silmale võimalus paremini uusi närviühendusi luua ja seeläbi ehk isegi nägema hakata. 

  1. 27. mail toimunud operatsioon kestis 21 tundi ja sellest võttis osa üle 140 kirurgi, õe ja muu meditsiinitöötaja. Operatsioon toimus New Yorgis Langone`i akadeemilises meditsiinikeskuses ja selle juhiks oli Eduardo D. Rodriguez, kes on asutuse näosiirdamisprogrammi juht.
  2.  

Nüüd, viis ja pool kuud hiljem, teatasid arstid, et operatsiooni võib nimetada suureks edulooks. Aaron James on näosiirdamise vaatevinklist taastunud uskumatult kiiresti. Ka silmamuna on uues peas hästi kohanenud ja selle vereringe toimib. Ka võrkkest, mis on see silma osa, millele tekivad kujutised, mis edasi ajju saadetakse, on vereringega ühendatud. See võib anda lootust, et siiratud silm hakkab isegi nägema. Igatahes on silmaga toimuv progress lausa erakordne, ütles kirurg Bruce E. Gelb Langone`i keskuse siirdamisinstituudist – tema sõnul loodeti algul, et silm peab mehe peas vastu 90 päeva, enne kui organism selle ära tõukab.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress