© Shutterstock
DENIS RIVIN
1. JUULI 2022
Ehkki Alpide nõlvu ja tippe kujutletakse ja kujutatakse traditsiooniliselt lumistena, ei ole sel pildil asjade praeguse käigu jätkudes enam suurt tõepõhja all – lumi- ja jääkate mäestikus sulab aina enam ja juba praegu paistavad Alpid kosmosest sootuks rohelistena.
Juuni algul teadusajakirjas Science ilmunud uuringus öeldakse, et lumi kaob Alpidest hoogsas tempos ja rohetav taimkate kolib aina kõrgemale. Teadustöö aluseks oli 38 aasta jagu satelliidipilte. Šveitsi Baseli ülikooli ökoloog ja töö üks põhiautor Sabine Rumpf ütles, et teadlased olid pilte analüüsides väga üllatunud, kui nad niisugust rohestumise määra nägid.
Selline protsess on teada-tuntud fenomen näiteks Arktikast, aga niisuguste laiuskraadide mägedest nagu Alpid veel mitte. Et polaaralad ja kõrgmäestikud soojenevad muust planeedist rutemini, kahtlustasid teadlased siiski, et ka Alpides võivad asjad sedasi minemas olla, ning uurisid piirkondi 1700 meetri kõrgusel. Metsad ja liustikud jäeti välja. Ilmnes, et aastail 1984–2021 kadus suvine lumikate umbkaudu 10 protsendil mägialadest. Ühtlasi tuli välja, et 77 protsendil uuritud piirkonnast suurenes taimkatte hulk.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud