Imeline Teadus nr. 146 (12/2022)

2022. aasta detsembri Imelise Teaduse 92l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt

LASERID LENNUTAVAD ÜLIKIIRELT MARSILE. Kanada teadlased on seadnud eesmärgi välja töötada mehitatud kosmoselaev, mille saaks Marsile tõugata laserite abil. Kui arendatav uudne tehnoloogia saab tõeks, on võimalik punasele planeedile lennata 45 päevaga.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

KUIDAS ELADA TUUMARÜNNAK ÜLE TERVE NAHAGA. Valged rõivad, dušš ja vana raadio võivad päästa su elu, kui peaks juhtuma halvim ning sa jääd tuuma­pommiplahvatuse mõjualasse. Selles loos õpetame praktilisi nippe, mis võivad aidata inimkonna ajaloo küllap võikaima relva rünnaku edukalt üle elada.

FOTOSARI. Aialinnud võivad külmal ajal akna taga linnumajas küll armsad välja näha, ent nunnu fassaadi taga peidavad end mõnikord õige koletislikud kombed. Tutvustame sulle aialindude tumedamat poolt.

PRÜGIMÄGI 2.0. Ühes Soome jäätme­jaamas on juhtimise enda kätte võtnud robotid, mis on inimkätest palju osavamad. Kui niisuguseid jaamu juurde rajada, siis me ehk ei upugi omaenda prahi sisse.

KURJA JUUR MEIS KÕIGIS. Nüüdseks on määratletud üheksa kõige öömustema isiksuseomaduse algpõhjus. Lihtsate testide abil on võimalik tuvastada, kui tume on su isiksus.

TEHISTAIP SELJATAB KÕIK PROBLEEMID. Algoritm AlphaFold on õppinud järele aimama organismi keerulisimaid protsesse. See võib aidata välja töötada ravimi kõigi haiguste raviks. Seesama tehnoloogia võib lahendada ka muid probleeme, näiteks kliimakriisi.

ÜRGMAGNETISM KLÕPSAS ILMARUUMIS TULE PÕLEMA. Astrofüüsikud on asunud universumi peaaegu vaakumilähedasest absoluutsest tühjusest otsima imenõrgukesi magnetilisi jõude. Kui need on olemas, pidid need tekkima juba Suure Paugu käigus. Ürgmagnetism võib olla ka põhjus, miks süttisid esimesed tähed.

5 MINUTIT. Must lesk ja tema mõrvarlik mürk.

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.

NUPUTAMISÜLESANDED.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555