Imeline Teadus nr. 145 (11/2022)

2022. aasta novembri Imelise Teaduse 100l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt.

MAA KOSMILINE TUUM. Kui automaatjaam Psyche lendab kosmosesse, siis piltlikult rändab see samal ajal ka sügavale Maa sisemusse. See metallasteroid on äravahetamiseni Maa tuuma pisikese versiooni sarnane ning seda uurides võime me teada saada üht-teist ka oma planeedi südames toimuva kohta.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

VAALAD PÄÄSTAVAD MAAILMA. Ookeanide ja tegelikult terve planeedi suurimad loomad on kiusvaalalised. Nad söövad ja roojavad rohkem, kui bioloogid on siiani arvanud. Ablas elustiil tähendab, et vaalade päästmisega võime eemaldada atmosfäärist igal aastal miljoneid tonne kliima soojenemisele kaasa aitavaid süsinikuühendeid.

LENDAUTOD TÕUSEVAD TÄNAVATE KOHALE. Jaapanis välja töötatud uudne isiklikuks transpordiks mõeldud lendauto saab peagi heakskiidu. Enne, kui need masinad saavad vallutada linnade õhuruumi, tuleb siiski lahendada mitu probleemi, mõni teravam ja mõni lihtsam.

KARMID SÕNAD KAHANDAVAD AJU. Hiljutine uurimus näitab, et lapsevanemad peaksid end lastele öeldavate karmide sõnadega tagasi hoidma. Muidu suureneb lastel psüühikahäirete risk ja ka nende aju võib kängu jääda.

TAASKASUTUSMÜÜDID. Kas odavam on toota uus või taaskäidelda? See ja veel mitu prügiküsimust saavad vastuse.

INSULIINIIME. 20. sajandi algul tähendas suhkurtõve­diagnoos surmaotsust. 1922. aastal mõistis majanduslikes raskustes arst Frederick Banting, et ravimi võib saada koera kõhunäärmest.

UUS TEOORIA: OLEME ARUKA ELU OTSINGUTEGA HILJAKS JÄÄNUD. Uute arvutuste järgi on parim paik elu tekkeks Linnutee keskmest 13 000 valgusaasta kaugusel. Võimalik, et me oleme intelligentsete tsivilisatsioonidega ühenduse saamiseks sellest kohast mitte ainult liiga kaugel, vaid ka viis miljardit aastat hiljaks jäänud.

5 MINUTIT. Lühidalt Charles Darwini panusest teaduse arengusse.

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.

NUPUTAMISÜLESANDED.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555