Imeline Teadus nr. 144 (10/2022)

2022. aasta oktoobri Imelise Teaduse 100l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt.

ÜLISITKED LOOMAD TÄHEREISIL. Esimesed olendid, kes reisivad meie planeedilt tähtede poole, ei ole inimesed. Projekti Starlight teadlased otsivad sobilikke astronaute, keda panna mikroskoopilistesse kosmoselaevadesse ja saata laserikiire abil pikale teekonnale. Tugevamate kandidaatide seas on loimur, varbuss ja üks eriti vastu pidav bakter.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

TEHISAJU SAAB MORAALSE KOMPASSI. Tehisintellekt langetab iga päev meie eest kõikvõimalikke otsuseid. Teadlastel on valminud tehnoloogia, tänu millele suudab tehismõistus teha vahet heal ja halval. Võib-olla saab end ülieetiliseks treeninud tehisintellektist ühel hetkel inimese moraalne valvur.

YELLOWSTONE`I UUS SEMU. Kuus Aleuudi saarestikus asuvat tulemäge on arvatavasti maapõues varitseva supervulkaani väikesed ventiilid. Põhja-Ameerika on seega saanud juurde veel ühe koletise, mis võib matta Kanada tuha alla ning paisata terve Maa jääaega.

VIIS MÜÜTI INTELLIGENTSUSE KOHTA. Kas mehed on naistest intelligentsemad? Kas me pärime loomuliku intelligentsuse oma emalt ja isalt? Kas laiskus on rumaluse tunnus? Arukusega on seotud mitmesuguseid müüte. Suuremat osa neist suudab teadus siiski kinnitada või ümber lükata.

VÕIM MUUDAB INIMEST. Võim on kõiki ühiskonna osi ja kihte läbiv mõtteline konstruktsioon. Piisab ainult õige vähesest võimust, et inimese isiksus juba märkimisväärselt muutuks.

VALED JA STEREOTÜÜBID TEEVAD AUTISTIDELE LIIGA. Autismist on saanud erakordsete vaimsete võimete sünonüüm. Samuti on see psüühikahäire kistud sügavale vaktsiinidebatti. Seda diagnoosi pannakse praegu lausa rekordiliselt palju, ent tõde on müütidest kaugel.

TUUMASÜNTEES SÜNNITAB UUSI IDEID. Erafirmad kavandavad reaktoreid, mis peaksid tänu tuumasünteesile andma meile piiramatul hulgal puhast energiat. Eesmärk on sellega varustada elektrivõrku juba kümne aasta pärast. Nii saab tuumasüntees osaks rohepöördest.

5 MINUTIT. Ämblikud.

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.

NUPUTAMISÜLESANDED.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555