Imeline Teadus nr. 142 (08/2022)
2022. aasta augusti Imelise Teaduse 100l leheküljel kirjutame:
KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.
AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.
OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt.
SOS KOSMOSES. Mida rohkem inimesi kosmosesse reisib, seda suurem on tõenäosus, et ühel päeval satub mõni laev tõsistesse raskustesse ning selle pardal olijad jäävad saatuse hooleks. Niisugune ohtlik olukord tuleb lahendada kosmilisel päästeteenistusel, ent praegu seda veel olemas ei ole.
MAAILMA OHTLIKEM JÄRV. Kesk-Aafrikas asuv Kivu järv on maagaasi varakamber, kust seda odava energiaallikana ammutatakse. Nüüd aga annavad teadlased häiret, sest järv sisaldab ka suurel hulgal süsihappegaasi, mis võib vetesügavusest plahvatuslikult välja paiskuda.
SOOJUS HUKUTAS KARVASED HIIGLASED. Kaua on teadlased olnud kahevahel - kas mammutitele tegi otsa peale kliimamuutus või põhjustas nende kadumise küttimises aina osavamaks muutunud inimene. Uued teadusuuringud vabastavad meie liigi süüst.
KIIDUKUKE MEDITSIINIREVOLUTSIOON. Vana Rooma edevaim tohter oli ühtlasi nende seas teraseim. Enesekindel kreeklane Galenos oli arstiteaduse pioneer, kelle ravivõtteid kasutati neis hetkekski kahtlemata vankumatu kindlusega 1400 aastat.
VAIMUVAEVUSTE VÕIDUKÄIK. Psüühhikahäireid esineb aina enam ja enam. Nende teemalise sarja esimeses loos on juttu ATH-st ehk aktiivsus- ja tähelepanuhäirest.
FOTOSARI - INIMKEHA IMELISIM INSTRUMENT. Heidame pilgu silma sisse ning uurime, kuidas erinevad kestad, kepikesed ja närvid aitavad silma langeva valguse muundada ajus teravaks pildiks.
AKUTEHNOLOOGIA. Uue aku võlukomponendiks on tavaline suhkur.
5 MINUTIT. Lühidalt rasestumisvastastest vahenditest, mis mõeldud meestele.
KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.
NUPUTAMISÜLESANDED.